Dünya Çapında Ölümlerin Üçte İkisinden Sorumlu Olan 10 Kanser Türü!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel kanser gözlemevi, 185 ülkeyi ve 36 kanser türünü kapsayarak 2022 yılında dünya çapındaki kanser vakalarının ve ölümlerinin üçte ikisinden sorumlu olan 10 kanser türünü belirledi. Bu türler arasında en sık teşhis edilen akciğer kanseri, yeni vakaların yüzde 12,4’ünü ve ölümlerin yüzde 18,7’sini oluşturuyor. Kadınlarda ise en sık teşhis edilen kanser türü olan meme kanseri, vakaların yüzde 11,6’sını oluşturmasına rağmen ölümlerin yüzde 7’sinden azına neden oluyor. Bağırsak, karaciğer ve mide kanseri de önemli ölüm nedenleri arasında yer alıyor.

Düşük gelirli ülkelerdeki kadınların meme kanseri teşhisi konulma olasılığının, yüksek gelirli ülkelerdeki kadınlara göre yüzde 50 daha az olduğu bilinmektedir. Bu durum, geç teşhis ve kaliteli tedaviye yetersiz erişim nedeniyle hastalıktan ölme riskini ciddi oranlarda artırmaktadır.

Genel olarak, dünya çapındaki kanser vakalarının ve ölümlerinin büyük bir kısmı bu 10 kanser türüne bağlanmaktadır. Bu nedenle, kanserle mücadelede erken teşhisin ve etkili tedavinin yanı sıra sağlık hizmetlerine daha geniş ve eşit erişimin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu veriler, kanserle mücadelede ulusal ve uluslararası düzeyde politika oluşturucuların ve sağlık kuruluşlarının dikkate alması gereken önemli bir bilgi kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Çapında Ölümlerin Üçte İkisinden Sorumlu Olan 10 Kanser Türü!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!