DÜNYADA 5,5 MİLYAR İNSANIN CEP TELEFONU KULLANDIĞI BİLİNEN BİR GERÇEK!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, dijital teknolojilerin hızla geliştiği ve ekonomik büyümeyi desteklediği bir dönemde, 5,5 milyar insanın cep telefonu kullandığını ve bu rakamın dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlasını oluşturduğunu belirtti. Bu kullanıcıların yaklaşık yüzde 80’inin akıllı telefon kullandığını ve 2027 yılında akıllı telefon kullanıcı sayısının 7,7 milyara ulaşmasının beklendiğini ifade etti. Ayrıca, 5G ağlarının trilyonlarca dolarlık ekonomik değer yaratacağını ve 5G aboneliklerinin 2028’de tüm mobil aboneliklerin yüzde 55’ini oluşturarak 5 milyara ulaşmasının tahmin edildiğini vurguladı.

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin telekomünikasyon merkezi haline gelmesi için teknolojiye ve özellikle fiber yatırımlarına büyük önem verdiklerini ve geniş bant altyapısının yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. 94,3 milyon geniş bant internet abone sayısına ulaşıldığını ve fiber altyapı uzunluğunun 600 bin kilometreye, 2028 yılına kadar da 850 bin kilometreye çıkarılacağını belirtti. Bununla birlikte, 6G teknolojisinin hazırlıklarına başlandığını ve yerli üretimle yüksek teknoloji markaları çıkaracaklarını söyledi.

Uraloğlu, Türk Telekom’un dijital dönüşümüne liderlik ettiğini ve 5G konusundaki çalışmalarını 2013 yılından bu yana sürdürdüğünü belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin haberleşme uydularını üretebilen 10 ülke arasına gireceğini ve Türksat 6A’yı Haziran ayında yörüngesine göndermeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Sonuç olarak, Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarına göre, Türkiye’nin telekomünikasyon altyapısını güçlendirmek, geniş bant internet abone sayısını artırmak ve 5G teknolojisinin yaygınlaştırılmasını sağlamak için önemli adımlar attığı görülüyor. Ayrıca, uzay teknolojileri ve haberleşme alanında da uluslararası arenada önemli bir oyuncu olmayı hedeflediği ve bu yönde çalışmalar yürüttüğü ortaya çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DÜNYADA 5,5 MİLYAR İNSANIN CEP TELEFONU KULLANDIĞI BİLİNEN BİR GERÇEK!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!