Düşük Gelirli Ülkelerdeki Dijital Uçurum: Bankadan Çarpıcı Rapor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Bankası tarafından yayınlanan rapor, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki bireyler ve firmalar için dijital kazanımları engelleyen uçurumlar hakkında önemli bulgular içeriyor. Bankanın açıklamasına göre, internet hızı, veri trafiği ve dijital kullanım konusundaki farklar, düşük gelirli ülkelerdeki internet erişimini sınırlıyor. Dünya genelinde dijitalin benimsenmesinde artış yaşanmasına rağmen, düşük gelirli ülkelerde sadece dört kişiden biri internete erişebiliyor.

Açıklamada, zengin ülkelerde kişi başına düşen mobil geniş bant trafiğinin, düşük gelirli ülkelerdeki trafiği 20 katı, sabit geniş bant trafiğinin ise 1700 katı aştığı belirtiliyor. 2023 yılına gelindiğinde ise yüksek gelirli ülkelerde ortalama sabit ve mobil geniş bant hızlarının düşük gelirli ülkelere kıyasla 5 ila 10 kat daha yüksek olması bekleniyor. Bununla birlikte, fiyatların yoksullar için hala çok yüksek olduğu ve düşük gelirli ülkelerde ortalama sabit geniş bant fiyatlarının aylık gelirin üçte birini oluşturduğu vurgulanıyor.

Raporda en dikkat çeken noktalardan biri, dijitalleşmenin ekonomik büyümeyi, istihdamı ve dayanıklılığı artırdığına dair verilerin yer alması. Bilgi teknolojisi hizmetleri sektörünün 2000 yılından 2022’ye kadar küresel ekonominin neredeyse iki katı kadar hızlı büyüdüğü ifade ediliyor. Aynı zamanda, dijital hizmetlerde istihdamın yıllık yüzde 7 arttığı ve Kovid-19 salgını sırasında dijital çözümlere yatırım yapan işletmelerin dijital olarak etkin olmayan firmalara kıyasla daha az zarar gördüğü belirtiliyor.

Raporun önemli bir vurgusu da dijital kamusal altyapı ve yapay zeka alanındaki gelişmelerin dijital geleceği şekillendirdiği yönünde. Dünya Bankası tarafından her yıl güncellenecek olan raporun, politika yapıcılar ve uygulayıcılar için önemli bir referans noktası sağlayacağı belirtiliyor. Bu sayede değişimin hızı ölçülecek, eğilimler ve darboğazlar belirlenecek ve yeni bir kalkınma çağında dijital dönüşümden en iyi şekilde yararlanılması hedeflenecek.

Dünya Bankası yetkililerinden Axel van Trotsenburg, dijitalleşmenin çağın dönüşüm fırsatı olduğunu vurgulayarak, digital teknolojilerin gelişmekte olan ülkeler için uygun fiyatlı ve güvenli olması gerektiğine dikkat çekti. Altyapıdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Guangzhe Chen ise dijital ilerlemenin ölçülmesinin, dijital uçurumun daraltılması için politika yapıcıları yönlendireceğine işaret ederek, gelişmekte olan ülkelerin dijital teknolojileri benimsemesinin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Düşük Gelirli Ülkelerdeki Dijital Uçurum: Bankadan Çarpıcı Rapor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!