Ekim ayında, en yüksek karı altın sağladı.

Ekim ayında, en yüksek karı altın sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’nı açıkladı. Buna göre, aylık en yüksek reel getiri, külçe altında gerçekleşti. Yatırım araçlarından Amerikan Doları yüzde 1,23, Euro yüzde 0,08 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 0,06 oranlarında yatırımcısına reel getiri sağlarken; BIST 100 endeksi yüzde 2,87 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 6,88 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

BIST 100 endeksi üç aylık değerlendirmede en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Aynı dönemde DİBS en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmede BIST 100 endeksi en yüksek reel getiri sağlarken; aynı dönemde DİBS en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri BIST 100 endeksinde gerçekleşti

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde BIST 100 endeksi yatırımcısına en yüksek reel getiri sağladı. Yıllık değerlendirmede, yatırım araçlarından külçe altın yüzde 26,09, Euro yüzde 15,62 ve Amerikan Doları yüzde 7,55 oranlarında yatırımcısına reel getiri sağlarken; mevduat faizi (brüt) yüzde 17,48 ve DİBS yüzde 43,67 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Yorum gönder

You May Have Missed