Elektrikli Araç Kredilerinde Yeni Dönem Başlıyor: Taşıt Kredisi Sınırları Değişti!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, elektrikli araç kredilerine ilişkin sınırları değiştirme kararı aldı. Bu karara göre, 13 Haziran 2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun Geçici 12’nci maddesi kapsamında üretilen elektrik motorlu taşıtlar için geçerli olacak düzenlemeler yapıldı. Değerleri 1 milyon 600 bin TL ve altında olan taşıt kredileri için vade sınırı 48 ay olarak belirlendi.

Düzenlemeye göre, 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıt alımlarında vade sınırı 48 ay olarak belirlendi. Bu kapsamda, 1 milyon 600 bin liranın üzerinde olup 3 milyon lira arasında olan taşıtlar için vade sınırı 36 ay olarak uygulanırken, 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon lira arasında olan taşıtlar için vade sınırı 24 ay oldu. Ayrıca, 4 milyon liranın üzerinde olup 5 milyon lira arasında olan taşıtlar için vade sınırı 12 ay olarak belirlendi.

Kredi Yönetmeliği ve Finansal Kurumlar Yönetmeliği’nde belirtilen taşıt teminatlı krediler hariç, tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde veya finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı da belirlendi. Buna göre, 1 milyon 600 bin lira ve altındaki taşıtlar için kredi tutarının taşıt değerine oranı %70’i aşamayacak. Aynı şekilde, 1 milyon 600 bin liranın üzerinde olup 3 milyon lira arasındaki taşıtlar için bu oran %50’yi geçemeyecekken, 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon lira arasındaki taşıtlar için %30’u aşamayacak şekilde belirlendi. 4 milyon liranın üzerinde olup 5 milyon lira arasındaki taşıtlar için ise bu oran %20 olarak belirlendi. 5 milyon liranın üzerindeki taşıtlar için ise kredi tutarı %0 olarak belirlendi.

Bu düzenlemelerle birlikte, elektrikli araç kredilerinde sınırların belirlenmesi ve kredi tutarının taşıt değerine oranının sınırlandırılması, sektördeki dengeyi korumaya yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve yenilikler, tüketicilerin finansman olanaklarına etki ederek sektördeki canlanmayı desteklemeye devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Elektrikli Araç Kredilerinde Yeni Dönem Başlıyor: Taşıt Kredisi Sınırları Değişti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!