Elektronik Sigaranın Sağlık Üzerindeki Etkileri: Kalp-Damar Hastalıkları ve Kısırlık Riski!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektronik sigaraların zararları konusunda yapılan araştırmalar sonucunda, elektronik sigaranın kalp-damar hastalıklarının görülme sıklığını artırdığı ortaya çıkmıştır. Nikotin içeren elektronik sigaralar, damar oluşumunu, kan basıncını ve hızını, koroner damarları ve kan akışını olumsuz etkileyerek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. Özellikle nikotin içerikli elektronik sigara kullanan kişilerde bu risk sigara içenler kadar yüksektir.

Bununla birlikte, elektronik sigaralar sadece solunum sistemi üzerinde olumsuz etki yapmamaktadır. Ayrıca idrar yolları, bağırsak ve mide gibi boşaltım ve sindirim sistemlerinde de ciddi sorunlara neden olmaktadır. Mesane ürotelyal hiperplazisi, mesane kanseri, çeşitli böbrek hastalıkları ve ağızda kuruluk, mide ekşimesi gibi şikâyetlerle kendini gösteren mide hastalıkları elektronik sigaranın potansiyel zararları arasındadır.

Elektronik sigaranın kısırlığa da neden olabileceği belirtilmektedir. Sigaranın üreme hormonlarını olumsuz etkilediği ve kısırlığa neden olduğu bilinirken, elektronik sigaranın da aynı etkileri gösterdiği belirtilmektedir. Özellikle erkeklerde spermiyogram kalitesini azaltarak üreme hormonu sistemi disfonksiyonuna yol açmaktadır.

Sonuç olarak, elektronik sigara kullanımının birçok ciddi sağlık sorununa neden olabileceği ve düzenli kullanımının zararlı etkilerinin sigara kullanımı kadar ciddi olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle, elektronik sigara kullanımının dezavantajları göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde kullanılması ve mümkünse hiç kullanılmaması önerilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Elektronik Sigaranın Sağlık Üzerindeki Etkileri: Kalp-Damar Hastalıkları ve Kısırlık Riski!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!