EPDK’nın Açıkladığı Akaryakıt İndirimleri: Motorine Gece Yarısı İndirim Geldi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülke genelindeki vatandaşlar, Brent petrol fiyatları ve dövizdeki dalgalanmalar sebebiyle benzin ve motorin fiyatlarındaki değişiklikleri yakından takip etmektedir. Motorin fiyatlarında gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre başına 1,21 TL’lik bir indirim meydana gelmiştir. Bu indirim gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıtılmıştır.

Güncel verilere göre, İstanbul’da benzinin litresi ortalama 41,22 TL iken motorinin litre fiyatı 43,10 TL olarak belirlenmiştir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ise bazı ülkelerin ham petrol fiyatlarındaki indirimleri tüketiciye yansıtmalarını istemiştir. Bu kapsamda güncellenen marj oranlarıyla birlikte benzin ve motorine 1 ile 1,5 TL arasında indirim yapılması beklenmektedir.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanmasında ise, Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanarak belirlenmektedir. Bu hesaplama sırasında, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takibi yapılarak belirlenmektedir.

Vatandaşlar, akaryakıt fiyatlarındaki bu indirimleri ve hesaplama yöntemlerini yakından takip etmekte ve fiyat değişimlerine göre günlük hayatlarını planlamaktadırlar. Bununla birlikte, Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların, benzin ve motorin fiyatları üzerindeki etkileri sürekli olarak devam etmektedir. Bu nedenle, yerel ve ulusal düzeydeki haber kaynaklarından güncel bilgileri takip etmek, vatandaşların alacakları akaryakıtla ilgili kararları daha bilinçli bir şekilde almalarını sağlayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EPDK’nın Açıkladığı Akaryakıt İndirimleri: Motorine Gece Yarısı İndirim Geldi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!