Et ürünlerinin içinde yüzde 90’ı kansere neden olabilecek kadar mikroplastik bulunuyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son araştırmalara göre 2019 yılında Amerikan vatandaşları yedikleri yiyeceklerle birlikte 11 bin 500 mikroplastik tüketmiştir. Bu mikroplastiklerin yüksek miktarda bulunduğu yiyecekler ise et ve tavuk gibi protein çeşitleri ve et ürünlerinin bitkisel alternatifleri olarak tespit edilmiştir. Araştırmacılara göre, mikroplastikler gıdalara üretim ve dağıtım aşamasındaki paketleme sürecinde karışmaktadır.

Araştırmaya göre, yapılan bir çalışmada, insanların tercih ettiği protein kaynaklarından bağımsız olarak plastik tükettikleri ortaya çıkmıştır. Test edilen et ürünlerinin yüzde 90’ında mikroplastikler tespit edilmiş ve bilim insanları bu durumun insan sağlığı üzerinde ciddi risk oluşturabileceğini belirtmiştir. Özellikle balık, dana bifteği ve bitki bazlı alternatiflerin yüksek miktarda mikroplastik içerdiği belirlenmiştir.

Mikroplastiklerin kanser, kalp hastalıkları, demans ve doğurganlık sorunları gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği bilinmektedir. Bilim insanları gıdaların üretim ve dağıtım aşamasında kullanılan ekipmanlardan kaynaklanan plastik kirliliğinin nasıl daha da arttığını vurgulamışlardır.

Araştırmacılar, yapılan testler sonucunda, deniz ürünleri de dahil olmak üzere protein ürünlerinin tamamında mikroplastik tespit etmişlerdir. Özellikle paketleme ve üretim fabrikalarından kaynaklandığı düşünülen bu durum, insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Bu sonuçlar, daha önce yapılan bir başka çalışmayla da desteklenmiştir. 2018 yılında yapılan bir araştırmada ABD’de satılan üç popüler şişe su markasında ortalama 240 bin nanoplastik parçacığı bulunmuştur. Bu da plastik kirliliğinin su ve gıda ürünlerine ne kadar ciddi şekilde bulaştığını göstermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Et ürünlerinin içinde yüzde 90’ı kansere neden olabilecek kadar mikroplastik bulunuyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!