Euro Bölgesi GSYH Verileri Açıklandı: Beklentileri Aştı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eurostat, Avrupa Birliği (AB) ile Euro Bölgesi’nin 2023 yılı son çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. 20 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2023’ün dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla sabit kaldı. Ayrıca Euro Bölgesi’nde GSYH, yılın son çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,1 arttı.

Piyasa beklentilerine göre, Euro Bölgesi’nde GSYH’nin çeyreklik bazda yüzde 0,1 azalması, yıllık bazda ise değişmemesi bekleniyordu. Ancak Euro Bölgesi’nde açıklanan veriler, beklentilerden daha olumlu geldi. AB’de mevsimsellikten arındırılmış GSYH, geçen yılın dördüncü çeyreğinde çeyreklik bazda sabit kalırken, yıllık bazda yüzde 0,2 artış kaydetti. Bu, geçen yılın üçüncü çeyreğinde AB ve Euro Bölgesi ekonomisinin yüzde 0,1 küçülmesinin ardından gelen olumlu bir gelişme oldu.

Dördüncü çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla İrlanda’da GSYH yüzde 0,7, Almanya ve Litvanya’da yüzde 0,3 azaldı. Fransa’da GSYH sabit kalırken, İtalya’da yüzde 0,2 artış gözlendi. Önceki yılın aynı dönemine göre ise İrlanda’da GSYH yüzde 4,8, Avusturya’da yüzde 1,3, Almanya, Çekya ve Letonya’da yüzde 0,2 geriledi. İsveç’te GSYH değişmezken, İtalya’da yüzde 0,5, Fransa’da yüzde 0,7 arttı.

Sonuç olarak, Euro Bölgesi ve AB’nin 2023’ün son çeyreğinde GSYH performansı beklenenden daha iyi çıktı. Bazı ülkelerde düşüş olsa da genel olarak ekonomilerde olumlu bir artış gözlendi. Ayrıca bu veriler, Avrupa ekonomisinin istikrarlı bir şekilde toparlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu durum, bölgedeki ekonomik büyümeye yönelik umutları artırarak, yatırımcılar ve ekonomi uzmanları için olumlu bir işaret olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Euro Bölgesi GSYH Verileri Açıklandı: Beklentileri Aştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!