Evde Bakım Yardımı Hesaplara Yatırıldı: İşte Detaylar!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlık yetkilisi Göktaş, açıklamasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan Evde Bakım Yardımı hizmetinin 2006 yılında engelli bireylerin aile yanında desteklenmelerini sağlamak amacıyla başlatıldığını belirtti. Engelli vatandaşların bakımlarının evde yapılmasının aile bütünlüklerini koruyacağını vurgulayan Göktaş, Evde Bakım Yardımı ile engellilerin aileleriyle birlikte yaşayarak aile birliğinin desteklenmesine katkı sağlandığını dile getirdi.

Göktaş, bakanlık olarak engelli bireylerin temel haklarına ulaşmaları için hak temelli politikalar geliştirdiklerini ifade ederken, sosyal hizmet modellerini bütüncül ve adil bir şekilde topluma ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti. Evde Bakım Yardımı kapsamında hak sahibi başına aylık 7 bin 608 lira ödeme yapıldığını kaydeden Göktaş, bu ay içerisinde toplam 4,2 milyar lira Evde Bakım Yardımı’nın hak sahiplerine ulaştırıldığını açıkladı. Halihazırda 559 bin vatandaşın Evde Bakım Yardımı’ndan faydalandığını belirten Göktaş, engellilik alanındaki sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.

Ayrıca Göktaş, e-Devlet üzerinden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfası aracılığıyla evde bakım aylığı sorgulamasının yapılabileceğini belirtti. Sisteme kayıtlı olan vatandaşların şifreleri ve T.C. kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğini aktardı. Evde bakım desteğinin engelli bireylerin hayatlarını evde sürdüren kişilere ödenen destek olduğunu vurgulayan Göktaş, bu desteğin engelli bireylere değil, bakımını üstlenen akrabalarına veya vasisine yapılan bir yardım olduğunu açıkladı.

Sonuç olarak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan Evde Bakım Yardımı’nın engelli bireylerin aile yanında desteklenmelerini sağlayarak aile bütünlüğünü korumayı hedeflediği ve hak temelli politikalarla toplumun her kesimine ulaşmayı amaçladığı görülmektedir. Evde Bakım Yardımı kapsamında yapılan aylık ödemeler ve sorgulama işlemleri de vatandaşların bu hizmetten en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evde Bakım Yardımı Hesaplara Yatırıldı: İşte Detaylar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!