EYT DÜZENLEMESİNE STAJLILAR DA DAHİL EDİLMEDİ! – Kademeli Emeklilik Çalışmaları Sonuçsuz Kaldı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2000 – 2008 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na giriş yapmış olan ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini kaçıran SSK ve Bağ-Kur’lu milyonlarca çalışanın dikkati, kademeli emeklilikteydi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, staj ve kademeli emeklilik konularında AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Işıkhan, “Staj mağdurları ve kademeli emeklilikle ilgili bir çalışmamız yok.” şeklinde açıklamalarda bulundu. EYT düzenlemesinden o dönemde staj yapan çalışanlar yararlanamamıştı ve bu sebeple staj döneminin emeklilik hesaplamalarına dahil edilmesini talep etmişlerdi. Ayrıca, 9 Eylül 1999 tarihinden öncesini kapsayan düzenlemeyi bir gün veya birkaç ayla kaçıranların da yaşadıkları mağduriyete dikkat çekerek düzenlemeden faydalanma talepleri bulunmaktaydı.

Kademeli emeklilik, belirli şartları sağlayan bireylerin kademeli olarak emekli olmalarını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde, emeklilik yaşı ve prim gün sayısı yerine her iki şartın da kademeli olarak tamamlanmasına dayanır. Kademeli emeklilik, yasal düzenlemeler dahilinde belirlenen şartları karşılayan bireylere esneklik ve adaptasyon imkanı sunar.

Bakan Işıkhan’ın açıklamalarıyla beraber staj yapan çalışanlar ve kademeli emeklilikle ilgili beklentilerin karşılanmaması durumu gündemdeki yerini korumaktaydı. EYT düzenlemesinden yararlanamayan ve kademeli emeklilik sistemine entegre olamayan birçok çalışan, haklarını ve taleplerini dile getirmeye devam etmekteydi. Kademeli emeklilik sistemi, emeklilik yaşını ve prim gün sayısını doldurma zorunluluğu olmaksızın emeklilik fırsatı sunan bir yapıya sahiptir.

Bu süreçte staj yapan çalışanların talepleri ve yaşanan mağduriyetler, kademeli emeklilik düzenlemelerinin şeffaflığı ve adaleti açısından önemli bir konu teşkil etmekteydi. Kademeli emeklilikle ilgili yapılan düzenlemelerin çalışanların hak ve taleplerini karşılayacak şekilde olması beklenmekteydi. Sonuç olarak, kademeli emeklilik sistemine dahil olamayan çeşitli kesimlerin beklentileri ve talepleri dikkate alınarak adil ve kapsayıcı bir emeklilik politikası oluşturulması gerekliliği vurgulanmaktaydı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EYT DÜZENLEMESİNE STAJLILAR DA DAHİL EDİLMEDİ! – Kademeli Emeklilik Çalışmaları Sonuçsuz Kaldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!