Fed Başkanı Powell, para politikasını daha da sıkılaştırmaktan çekinmeyecekFed Başkanı Powell’dan: Gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırmakta tereddüt etmeyiz açıklaması

Fed Başkanı Powell, para politikasını daha da sıkılaştırmaktan çekinmeyecekFed Başkanı Powell’dan: Gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırmakta tereddüt etmeyiz açıklaması

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından düzenlenen 24. Jacques Polak Yıllık Araştırma Konferansı’nda “Küresel Ekonomide Para Politikası Zorlukları” başlıklı panel gerçekleşti. Panele Fed Başkanı Jerome Powell, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron ve Harvard Üniversitesi Ekonomi Profesörü Kenneth Rogoff katıldı. Powell, ABD’de enflasyonun yüzde 2’nin üzerinde kalmaya devam ettiğini söyleyerek bunun üzerinde sürdürülebilir bir şekilde düşmesi için uzun bir yol olduğunu belirtti. Güçlü ekonomik büyüme olmasına rağmen gelecek çeyreklerde yavaşlamasını beklediklerini ifade etti. Enflasyonun düşürülmesine yönelik ilerlemeye zarar verebileceği ve bunun da para politikası tepkisi gerektirebileceği riskine karşı dikkatli olduklarını aktardı.
Fed Başkanı Powell, “Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşu sağlamaya kararlı. Böyle bir duruşa ulaştığımızdan emin değiliz.” dedi. Enflasyonda yüzde 2 hedefine doğru devam eden ilerlemenin güvence altında olmadığını ve para politikasını sıkılaştırmak gerektiğinde tereddüt etmeyeceklerini belirtti. Gelen verilerin toplamı ve bunların ekonomik aktivite, enflasyon görünümü ile risk dengesi üzerindeki yansımalarına göre toplantıdan toplantıya kararlar aldıklarını vurguladı.
Panelin ardından Powell’ın konuşması, aniden sahneye çıkan iklim aktivistleri tarafından bölündü. Kol kola duran göstericiler, “İklim sistemik bir risk”, “Fosil finansmanına son” ve “Powell işini yap” sloganları attı. Eylem nedeniyle salondan bir süreliğine ayrılan Powell, aktivistlerin güvenlik görevlilerince çıkarılması üzerine salona dönerek konuşmasına devam etti. Geçen ekim ayında da New York Ekonomi Kulübünde yaptığı konuşması iklim aktivistlerinin eylemi nedeniyle gecikmişti.

Yorum gönder

You May Have Missed