Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın konvoyu saldırıya uğradı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın konvoyu saldırıya uğradı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın koruma konvoyuna ateş açıldı. Olayda 1 koruma vuruldu. Saldırıyı “Ebu Cendel’in Çocukları” adlı örgüt üstlendi. İsrail’in, 7 Ekim’de Hamas baskınına bahane ederek Gazze’ye yönelik yoğun saldırıları sonucunda 10 binden fazla sivil yaşamını yitirdi, 40 binden fazlası yaralandı. Özellikle altyapının ve temel ihtiyaçların sağlandığı binaların hedef alındığı saldırılarda, Gazze’de 2 milyon insan kentin güneyine yığılmak zorunda kaldı.

Dünya tarafından kınanan bu saldırılar sırasında Mahmud Abbas hükümeti de eleştirilere maruz kaldı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’e karşı harekete geçmesi konusunda tehdit edildi ve son olarak koruma konvoyuna ateş açıldı. Saldırıda 1 koruma vuruldu ve saldırı anına ait görüntüler ortaya çıktı. Saldırıyı ‘Ebu Cendel’in Çocukları’ adlı örgüt üstlendi.

Batı Şeria’da, Filistin güvenlik teşkilatı içinde örgütlü olduğu iddia edilen ‘Ebu Cendel’in Çocukları’ adlı örgüt, Mahmud Abbas’a İsrail’e karşı harekete geçmesi için 24 saat süre vermişti. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Mahmud Abbas’la Batı Şeria’da sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Abbas, Blinken ile görüşmesinde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmasını istedi.

Yorum gönder

You May Have Missed