Filistinlilerin Cenin’de öldürülmesi sonucunda cenaze töreni düzenlendi

Filistinlilerin Cenin’de öldürülmesi sonucunda cenaze töreni düzenlendi

İsrail ordusu, Cenin Mülteci Kampı’na kanlı bir baskın düzenledi ve bu baskında çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti. Saldırı sonucunda ölen Filistinliler için yoğun bir katılımla cenaze töreni düzenlendi. Cenaze töreninde cenazeleri taşıyan Filistinlilerin slogan attığı ve durumun kaydedildiği bildirildi. Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırı sonucu 18 kişi hayatını kaybetti ve kampta ciddi altyapı hasarları meydana geldi.

Bu saldırıların yanı sıra, Lübnan’ın Sayda kentinde, İsrail’in yoğun bir bombardımana tuttuğu Gazze Şeridi’nde ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Binlerce Lübnanlı, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kişilerle birlikte toplu cuma namazı eda etti. Lübnan’ın Güney Vilayeti Müftüsü Selim Susan tarafından okunan cuma hutbesinde, Gazzeliler için dua edildi. Ayrıca, Gazze’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve bölgeye gönderilmek üzere bağış toplandı.

Öte yandan, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde bulunan Rantisi ve Nasr Çocuk Hastaneleri’ni kuşattığı ve hastanelerdeki oksijen tanklarını durdurduğu, bu durumdan dolayı hastaların ölüm tehlikesi altında olduğu bildirildi. Kuşatılan hastanelerdeki yerinden edilmiş kişiler ve sağlık çalışanlarının yiyecek ve suya ulaşamadıkları kaydedildi.

Tüm bu gelişmeler, Filistin ve İsrail arasındaki gerilimi arttırmaktadır. İsrail, sadece Gazze’de değil, Filistin’in diğer bölgelerinde de saldırılarda bulunmaktadır. Bu durum, bölgede gerginliğin artmasına ve yaşanan acıların derinleşmesine sebep olmaktadır. Artan tansiyon, bölgenin barış ve istikrarı açısından ciddi endişelere neden olmaktadır. Bu trajik olaylar, bölgede yaşayan sivillerin yaşadığı zorlukları ve çaresizliklerini gözler önüne sermektedir. Uzun vadede, bu tür olayların bölgenin istikrarı ve geleceği üzerinde olumsuz etkileri olacağı endişesi hakimdir. Bu nedenle, uluslararası toplumun bu konuya daha fazla dikkat göstermesi ve barışçıl çözümler bulunması gerekmektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed