Fitch: Kredi Büyümesi Parasal Sıkılaşma Nedeniyle Yavaşlıyor

Fitch: Kredi Büyümesi Parasal Sıkılaşma Nedeniyle Yavaşlıyor

Fitch Ratings’in son yayımladığı kredi koşulları güncellemesine ilişkin açıklamaya göre, parasal sıkılaşmanın etkisiyle hanehalkı ve şirketlere verilen kredilerdeki artışın yavaşladığı vurgulanmıştır. Banka kredilerinin yıllık bazda İspanya ve İtalya’da daraldığı, Fransa ve Almanya’da da hızının düştüğü belirtilmiştir. ABD’de ticari ve endüstriyel işletmelere verilen krediler de bir yıl öncesine göre yavaşladığına işaret edilmiş, ABD’de yüksek faiz oranlarının Kanada ve Avustralya’da mortgage kredilerinde güçlü etki yaptığı bilgisi paylaşılmıştır.

Açıklamada, merkez bankası kıdemli kredi yetkilisi anketlerinin, bankaların kredi standartlarında ılımlı bir sıkılaşmaya rağmen Avrupalı işletmelerin kredi talebinde keskin bir yavaşlamaya işaret ettiği vurgulanmıştır. Ayrıca, toplam hanehalkı tasarruf oranlarının konut yatırımlarından daha yüksek olmasına rağmen Kovid-19 salgınındaki zirve noktalarından bu yana anlamlı bir düşüş gösterdiği belirtilmiş, hanehalkının borç oranlarında da küresel mali krizden bu yana keskin bir düşüş yaşandığı ifade edilmiştir.

Açıklamada, ABD ve Avrupa’da kurumsal tasarruf ve yatırımların son 3 yılda arttığına işaret edilerek, bunun da oldukça istikrarlı net borç verme pozisyonlarına yol açtığı, İtalya’da da artan kurumsal tasarrufların şirketlerin net borç verme pozisyonunun son yirmi yılın en yüksek seviyesine çıkmasına katkıda bulunduğu belirtilmiştir. Fitch Ratings’in yayımladığı kredi koşulları güncellemesi, küresel ölçekte kredi talebinde ve kredi hizmetlerindeki değişimlere dikkat çekerek, bu kapsamda önemli bilgiler sunmaktadır. Bu bilgiler, ekonomik ve finansal kararların alınmasında ve değerlendirilmesinde önemli bir kaynak oluşturabilir.

Yorum gönder

You May Have Missed