Foreign Affairs: Türkiye Orta Doğu’da Güvenlik Mimarisi İnşasında Kilit Rolde!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkezli bir yayın organı, Türkiye’nin Orta Doğu’da güvenlik mimarisinin oluşturulmasında belirleyici bir rol oynadığını vurguladı. Foreign Affairs dergisinin yayınladığı analiz, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in devam eden saldırıları ve gerilimin Gazze Şeridi’ni aştığını belirtti. Orta Doğu’daki gelişmeler, ABD’nin dış politikasının önemli bir odak noktası haline geldi.

Analistler, Orta Doğu’daki olumsuz durumun bölge ülkeleri tarafından düzeltilebileceği tezini savundu. Analizde, “Amerika sonrası bölgesel düzene giden yol” ifadesiyle, bölgedeki yeni dengelerin Türkiye üzerinden kurulabileceği öne sürüldü. Bölgesel ve küresel dinamiklerin, Washington’un etkin rol oynamasını zorlaştırdığı ve bölgesel güçlerin, özellikle Mısır, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin, ortak bir yol belirlemesi gerektiği ifade edildi.

Analistler, Ankara’nın Güvenlik Konseyi garantör sistemi önerisine de değindi. Bu öneri, bölgedeki devletlerin Filistin’in güvenliğini ve yönetimini koruduğu ve desteklediği; ABD ve Avrupa ülkelerinin İsrail’e güvenlik garantileri sağladığı bir çok ülkeli garantör sistemi kavramını içeriyor. Türkiye’nin bu konudaki çabaları özellikle vurgulandı.

Türkiye’nin, İsrail ve İran ile ilişkilerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten analistler, Türkiye’nin bu iki ülkenin muhtemel bir foruma katılımlarının önemli olduğunu ifade etti.

Analizde, bölgede devam eden gerilime rağmen, uzlaşının sağlanması ve güvenliğin artırılması için bir “yeniden başlatma anı” yakalanabileceği belirtildi. Bu bağlamda, Türkiye gibi bölgesel güçlerle çalışmanın önemli olduğu vurgulandı. Orta Doğu’nun bir hesaplaşmayla karşı karşıya olduğu ifade edilerek, kriz ve çatışma derinleşebileceği gibi farklı bir gelecek de inşa edilebileceği üzerinde duruldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Foreign Affairs: Türkiye Orta Doğu’da Güvenlik Mimarisi İnşasında Kilit Rolde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!