Fransa’da Çiftçiler Paris’i Abluka Altına Aldı, Otoyolları Kapattı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da, hükümetin tarım politikalarına ve çevre düzenlemelerine tepki gösteren çiftçilerin eylemleri artarak devam ediyor. Çiftçilerin hükümete taleplerinin yerine getirilmesi için Paris’i abluka altına aldığı haberleri, çiftçilerin tepkisinin boyutunu ortaya koymaktadır.

Çiftçiler, başkent Paris çevresindeki A10, A13, A4 ve A6 otoyollarının aralarında bulunduğu 8 noktada yolları traktörleriyle kapatıp, saman balyaları ile barikatlar kurarak trafiği durdurdu. Ayrıca çiftçiler, traktörlerinin üzerine tepkilerini gösteren dövizler astı. Protestoya destek veren bir çiftçi, bu eylemin sektörleri için son bir savaş olduğunu ve hayatta kalma meselesi olduğunu ifade etti.

Hükümet, çiftçilerin protestosu nedeniyle 15 bin polis ve jandarma görevlendirdi. Ayrıca Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, güvenlik güçlerine itidalli olmaları çağrısında bulunarak, çiftçileri stratejik noktalara müdahale etmemeleri konusunda uyardı. Ayrıca, hükümet binalarının, vergi dairelerinin ve süpermarketlerin zarar görmesine veya yabancı ürünleri taşıyan kamyonların durdurulmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Diğer yandan, Fransa hükümetinin geri adım atarak dizele verilen devlet desteğinin aşamalı olarak kaldırılacağını ve politikanın basitleştirileceğini belirtmesine rağmen çiftçiler, Avrupa Birliği’nin Yeşil Anlaşması’nın içerdiği pestisit ve herbisit yasaklarına karşı çıkmaya devam ediyor. Benzer şekilde, Brezilya ile Arjantin’den daha fazla sığır eti ithal edilmesini sağlayacak yeni bir AB anlaşmasına da karşı çıkan çiftçiler, hayvan refahıyla ilgili katı kurallara bağlı olmadıkları için söz konusu ülkelerle rekabet etmenin son derece zor olduğunu belirtiyor.

Fransa’nın yanı sıra Belçikalı çiftçiler de ülkenin güneyindeki otoyolları kapatarak, traktörlerini başkent Brüksel’deki AB Parlamentosuna yakın bölgelere park etti. Çiftçiler, kendi üretim maliyetlerindeki artışlar ve çevre düzenlemeleri arasında sıkıştıklarını ifade ediyor ve çelişkili politikaları eleştiriyorlar.

Bu eylemler, Avrupa genelindeki çiftçi protestolarının önemli bir parçası olma özelliği taşıyor ve Fransa hükümeti ile çiftçiler arasındaki çatışmanın boyutunu gözler önüne seriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fransa’da Çiftçiler Paris’i Abluka Altına Aldı, Otoyolları Kapattı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!