Fransız Filozofun Yaşadığı Tüketim Çılgınlığı: Diderot Etkisi ve Yaşam Tarzı Enflasyonu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

18. yüzyılın önemli isimlerinden Fransız filozof Denis Diderot’un şık bir sabahlık hediye edilir. Diderot, yeni geceliğinden oldukça etkilenir ve diğer eşyaların yanında sönük kaldığını düşünerek eski saman sandalyesini deri kaplı koltukla değiştirir, yeni masa satın alır ve eski kitaplarını yeni baskılarıyla değiştirir. Ancak bu tüketim alışkanlığı, onu büyük bir borca sürükler. Diderot, durumun farkına varır ama iş işten geçmiştir. Yaşadığı durumu bir deneme yazarak dile getirir ve eski sabahlığını atmaktan duyduğu pişmanlığı ifade eder. Günümüzdeki tüketim çılgınlığına da işte bu yüzden Diderot Etkisi denilmektedir.

Gelir arttıkça harcamaların artması ve para biriktirilememesi durumu genellikle Diderot Etkisi olarak adlandırılan bir durumu işaret etmektedir. Araştırmalar, gelir arttıkça temel gıda maddelerinin toplam harcamadaki payının azaldığını ve alışverişlerin daha pahalı yerlerden yapılmaya başlandığını göstermektedir. Bu durumun, genellikle sosyal statüyü gösterme isteği olarak yorumlandığı bilinmektedir.

Yaşam tarzı enflasyonu olarak adlandırılan bu durumu deneyimliyorsanız, belki de gerekirse borca girip pahalı bir telefon, saat ya da kıyafet alıyorsunuzdur. Ürünün markası ve fiyatı üzerinden tercih yapmanın yanı sıra içeriğine bakmadan pahalı ürünleri tercih etme eğiliminde olabilirsiniz. Dışarıda yapılan harcamaların artması da bu durumu gösterebilir.

İktisatçılar, yaşam tarzı enflasyonunu toplumsal psikolojik bir etki olarak görmekte ve sosyal statüyü yansıtma isteği olarak yorumlamaktadırlar. Bu nedenle, kişisel harcamalarınızı gözden geçirerek, hangi ürünlere ne kadar para harcadığınızı ve sosyal statünüzü yansıtma isteğinizin bu harcamalara etkisini değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde, Diderot Etkisi ve yaşam tarzı enflasyonu tuzaklarına karşı daha bilinçli adımlar atabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fransız Filozofun Yaşadığı Tüketim Çılgınlığı: Diderot Etkisi ve Yaşam Tarzı Enflasyonu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!