Gazze Ateşkesi İlan Edilse Bile Binlerce Kişi Salgınlar Yüzünden Hayatını Kaybedecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapılan araştırmaya göre Gazze Şeridi’nde yaşanan İsrail saldırıları sonucunda on binlerce kişinin ölüm riski bulunmaktadır. Bu saldırıların ardından en az 29.00 kişi hayatını kaybederken 69.170 kişi yaralanmıştır. Gazze halkının sığındığı hastane, ibadet yerleri ve eğitim kurumları da saldırılar sonucunda zarar görmüştür.

Londra Üniversitesi ile Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre Gazze’deki durumun 3 farklı senaryoda nasıl değişeceğine dair veriler ortaya konmuştur. Rapor, 7 Şubat-6 Ağustos 2024 tarihleri arasında Gazze’deki toplum sağlığının nasıl değişeceğine ilişkin projeksiyonları ortaya koymaktadır.

Raporun ortaya koyduğu verilere göre, Gazze’de ateşkes ilan edildiği taktirde bile savaşın etkileri, bulaşıcı ya da bulaşıcı olmayan hastalıklar ile anne ve yeni doğan sağlığını etkileyen sebepler nedeniyle 6.550 kişinin öleceği tahmini yapılmıştır. Eğer mevcut durum devam ederse bu sayı 58.260’a, saldırıların şiddetinin artması halinde ise ölenlerin sayısının 74.290’a çıkacağı öngörülmektedir.

Rapor, ağustos ayına kadar salgın hastalıkların etkisiyle Gazze’de 11.580 kişinin öleceği belirtilmektedir. Salgın hastalıkların etkisiyle ateşkes ortamında gelecek 6 ayda Gazze’de 11.580 kişinin öleceği belirtilmiştir. Yine raporda, salgın hastalıkların sebep olabileceği en fazla ölümün kolera, çocuk felci, kızamık ve meningokokal menenjit olduğu belirtilmiştir.

Rapora göre, gelecek 6 ayda ölecek kişilerin yüzde 34’ünü 0-15 yaş arası çocuklar, yüzde 57’sini ise erkekler oluşturacak, ayrıca tüm senaryolarda anne, yeni doğan ve ölü doğum sayılarında artış tahmin edilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gazze Ateşkesi İlan Edilse Bile Binlerce Kişi Salgınlar Yüzünden Hayatını Kaybedecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!