Gazze Şeridi’nde ölü sayısı 11 bin 300’ü aştı

Gazze Şeridi’nde ölü sayısı 11 bin 300’ü aştı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 39 gündür devam eden saldırılarında 11 bin 320 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bu sayının içinde 4 bin 650 çocuk ve 3 bin 145 kadın bulunuyor. Ayrıca 198 sağlık çalışanı, 22 sivil savunma çalışanı ve 51 gazetecinin saldırılarda öldüğü ifade ediliyor.

Saldırılar nedeniyle yaralı sayısının 29 bin 200’ü bulduğu ve 1 milyon 500 bin kişinin yerinden edildiği belirtiliyor. Ayrıca 3 bin 600 kişinin ise kayıp olduğu açıklanmıştır. 25 hastane, 52 sağlık merkezi ve 55 ambulansın kullanılamaz hale geldiği, 255 okulun hedef alındığı ve 42 bin konutun yıkıldığı ifade edilmiştir.

Açıklamada ayrıca 63 hizmet dışı kalan cami ve 95 hükümet tesisi belirtilirken, 16 Kasım’dan itibaren Gazze Şeridi’nde iletişim ve internet hizmetlerinin tamamen duracağı uyarısında bulunuldu. Kesilen iletişim ve internet hizmetlerinin savaş suçlarının gizlenmesi anlamına geldiği belirtilmiştir.

Sivil kayıpların artmasının sebepleri arasında, İsrail ordusunun sağlık kuruluşlarına ve ibadethanelere yönelik saldırıları da vurgulanmıştır. Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi’ndeki elektrik kesintisi ve yakıt yetersizliği nedeniyle ameliyathanelerin de hizmet dışı kaldığı, hastane yerleşkesindeki sivillerin hedef alındığı belirtilmiştir.

Ayrıca İsrail ordusunun Gazze’de 72 camiyi tamamen yıktığı ve 3 kilise ile 156 camiye zarar verdiği kaydedilmiştir. Bu durumun Gazze’deki toplam konutların yaklaşık yüzde 60’ına denk geldiği ifade edilmiştir.

Ölen ve yaralanan kişilerin sayısının arttığı, çocuk ve kadınların savunmasız halde saldırılara maruz kaldığına dikkat çekilmiştir. Saldırıların önlenmesi ve barışçıl çözümler aranması için uluslararası toplumun ele alması gerekliliğine vurgu yapılmıştır.

Yorum gönder

You May Have Missed