Gazze’de 17 bin Filistinli çocuğun dramı: Ailesiz büyüyorlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazze Şeridi’nde, Filistin Hükümeti’nin açıklamalarına göre yaklaşık 17 bin çocuğun, ya bir ya da her iki ebeveynini kaybettikleri için yalnız yaşadığı belirtildi. Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, orta kesimde basın toplantısı düzenledi ve 17 bine yakın Filistinli çocuğun ailesiz yaşadığını duyurdu. Bu çocukların ailelerinden bazılarının şehit olduğu, bazılarının da anne ve babalarını kaybettiği ifade edildi. Ayrıca 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana 12 bin 150 çocuğun, 8 bin 300 kadının, 340 sağlık personelinin, 46 sivil savunma personelinin ve 123 gazetecinin Gazze’de öldüğü belirtildi. Ayrıca hükümet ofisinin yaklaşık 7 bin kişinin hala enkaz altında olduğunu belgelediği ifade edildi.

Filistinli yetkili ayrıca, Kuzey Gazze ilinde yaşanan un, pirinç ve hayvan yemi kıtlığına dikkat çekerek, bu durumun kıtlığın artmasına neden olabileceği konusunda uyardı. Kıtlık konusuna ek olarak, Gazze Şeridi’ndeki tüm vilayetlerde bulunan barınma merkezlerinde 2 milyon yerinden edilmiş Filistinlinin yiyecek, su ve ilaç bulamadıkları için zor bir hayat yaşadıkları ifade edildi. Ayrıca, yerinden edilenlerin zor koşulları ve hizmetlerin olmayışı nedeniyle 700 binden fazla kişinin bulaşıcı hastalıklara yakalandığı belirtildi.

Sevabite ayrıca, İsrail’ı, 13 mezarlıktan 300’den fazla kişinin cesedini çalmakla ve onlarca ölünün hayati organlarını çalmakla suçladı. İsrail’in bu eylemlerinin ardından cesetleri geri vermediği ve çalınan organların bir kısmının Gazze Şeridi’nin güneyindeki toplu mezarlara defnedildiği ifade edildi. Bu insanlık dışı eylemlerin yanı sıra Gazze’deki insanların zor koşullardan dolayı sağlık hizmetlerine ulaşamadıkları, 700 binden fazla kişinin bulaşıcı hastalıklara yakalandığı ve kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

Bu haber, Anadolu Ajansı (AA) tarafından yayınlanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gazze’de 17 bin Filistinli çocuğun dramı: Ailesiz büyüyorlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!