Gazze’de 38 çocuk, böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi alamıyor.

Gazze’de 38 çocuk, böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi alamıyor.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle hastanelerin hizmet dışı kaldığını belirtti. Rantisi Çocuk Hastanesi ve Nasr Çocuk Hastanesinde çocuklara yönelik tüm tıbbi hizmetlerin durdurulduğunu ve Rantisi Çocuk Hastanesi diyaliz bölümünde tedavi gören 38 çocuğun diyaliz hizmetlerinden mahrum kaldığını ifade etti. İsrail’in saldırılarında sağlık sektörünün büyük zarar gördüğünü belirterek, saldırılarda şu ana kadar 195 sağlık personelinin hayatını kaybettiğini, 51 ambulansın kullanılamaz hale geldiğini, 130 sağlık kuruluşunun hasar gördüğünü, 18 hastane ile 46 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığını dile getirmişti.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail, 7 Ekim’den bu yana 36’sı Gazze Şeridi içerisindeki çatışmalarda olmak üzere 352’si asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in saldırılarında 10 bin 812 Filistinli öldürüldü, 26 bin 905 kişi yaralandı. Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 181 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü. Saldırılar nedeniyle Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerinin çevresini vuruldu. Ayrıca, İsrail’in saldırılarında yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

Yorum gönder

You May Have Missed