Gazze’de çocuk ölümlerinin sorumlusu belirsizliğini koruyor- İsrail tarafından.

Gazze’de çocuk ölümlerinin sorumlusu belirsizliğini koruyor- İsrail tarafından.

Başbakan Netanyahu’nun başdanışmanı Regev, Filistinli çocukların öldürüldüğü iddiasını canlı yayında reddetti. Regev, “Bu çocukların nasıl öldüğünü bilmiyorsunuz” dedi. İsrail ordusu, Gazze’de binlerce çocuğun da bulunduğu sivilleri öldürdü. Ülke uluslararası alanda artan eleştirilere karşı savunma mekanizması oluşturmaya çalışıyor.

İsrail, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum tarafından soykırım suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak, Tel Aviv yönetimi suçlamaları reddetmek için girişimlerde bulunuyor. İsrail Başbakanı Regev, Gazze’de ölen binlerce çocuğun kimin tarafından öldürüldüğünün belli olmadığını savundu. Bu açıklaması, uluslararası toplumun tepkisini çekti.

Mark Regev, TV programında Hamas’ın sivil ölümlere ilişkin verdiği rakamlara güvenilmemesi gerektiğini belirtti. Buna karşılık program sunucusu Mehdi Hasan, kendi gözleriyle enkazdan çıkarılan cesetleri gördüğünü belirtti. Regev ise bunları Hamas’ın istediği fotoğraflar olarak nitelendirdi.

Regev, Gazze’de öldürülen çocuklarla ilgili soruya “hayır” cevabını verdi ve çocukların ölümünün sorumluluğunun henüz belli olmadığını iddia etti. Hasan, İsrail hükümetine niye inanması gerektiği konusunda zorlayıcı sorular yöneltti ve mevcut kanıtların yalan olduğunu savundu. Regev ise bunun normal olduğunu belirterek, herkesin hata yapabileceğini söyledi.

Hamas’ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e karşılık vermek için kapsamlı saldırılar düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne bombardıman gerçekleştirdi. Saldırılarda, binlerce çocuk ve kadın hayatını kaybetti. İsrail ordusu, yaralıları tahliye ettirmek için hastaneleri hedef aldı ve onlarca sivil katledildi. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda da can kaybı yaşandı.

Yorum gönder

You May Have Missed