Gazze’de Felaket Düzeyinde Açlık: Yenidoğanlar Hayatlarını Kaybediyor!

65f98de08a718869.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze’de felaket düzeyinde açlığın yaşandığını ve bu durumun yenidoğanların hayatlarını kaybetmesine neden olduğunu bildirdi. Gazze’deki insani dramın boyutunu ortaya koyan DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, bölgedeki yaşamın İsrail ordusunun ablukası ve saldırıları nedeniyle zorlaştığını belirtti. Gıda temininde güçlük çeken Filistinliler arasında kıtlık sebebiyle ölümlerin yaşandığını söyledi. BM tarafından hazırlanan rapora göre, Gazze’nin kuzeyinde yaşayan nüfusun yüzde 70’inin felaket düzeyinde açlıkla karşı karşıya olduğu belirtildi.

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, Gazze’nin kuzeyindeki kıtlık eşiğinin çoktan aşılmış olabileceğini dile getirdi. Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırmasına göre, Mart ortası ile temmuz ortası arasında Gazze Şeridi nüfusunun yarısının felaket koşullarıyla karşı karşıya kalmasının beklendiği açıklandı. Bu duruma karşı savunma mekanizmalarının tükenmiş olduğuna dikkat çekildi. DSÖ ekipleri ise Gazze’nin kuzeyine ve diğer bölgelere düzenli olarak gitmeye çalışarak, açlığın etkilerini gözlemlemeye çalışıyor.

Gazze’de insani yardımların ulaştırılmasının önemine vurgu yapıldı. DSÖ Sözcüsü Harris, Gazze’nin bazı bölgelerine yeterli sağlık hizmetinin verilebilmesi için insani yardımların önemli olduğunu belirtti. Ancak, İsrail’in sıkıntılar devam ederken Şifa Hastanesi’nde bazı gazetecileri gözaltına aldığı bilgisi de geldi. Bu durum uluslararası insancıl hukuka saygının önemini bir kez daha vurguladı. İsrail’in Hamas’ın hastaneleri kötüye kullandığı iddialarına karşın, uluslararası hukuka uygun davranması gerektiği belirtildi.

Gazetecilerin alıkonulmasına ilişkin BM ve DSÖ yetkilileri, dünyanın her yerinde gazetecilere yönelik zorbalığa karşı olduklarını ve uluslararası insan haklarına saygı duyulması gerektiğini vurguladılar. Gazze’deki açlık ve insani krizle başa çıkabilmek için uluslararası yardımın arttırılması ve çözüm odaklı yaklaşımların benimsenmesi gerektiği vurgulandı. Bu dramatik durumun bir an önce son bulması ve Gazze halkının yaşam koşullarının düzeltilmesi için uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gazze’de Felaket Düzeyinde Açlık: Yenidoğanlar Hayatlarını Kaybediyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!