Gazze’de Şifa Hastanesi Kapanarak 600 Hasta ve Yaralı Tehlike Altında

Gazze’de Şifa Hastanesi Kapanarak 600 Hasta ve Yaralı Tehlike Altında

İsrail’in Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne gerçekleştirdiği peş peşe saldırılar nedeniyle hastaneye elektrik ve su ulaşılamıyor. Şartlar o kadar zor ki, hastanede bulunan 600 yaralı ve hasta ölümle karşı karşıya. Hastane yetkilileri durumu felaket olarak nitelendiriyor ve hastanenin tam bir felaket olduğunu belirtiyor. Durumun bu şekilde devam etmesi, hastalar için ölüm fermanının verilmesini ifade ediyor. Doktorlar çoğunlukla hastaneyi terk etmiş durumda ve kısıtlı imkanlar ve yaralı sayısının çok olması nedeniyle doktorlar, 10 yaralıdan birini seçip diğerlerini kaderine terk etmek zorunda kalıyor. Ayrıca, doktorların yaşadığı travma nedeniyle psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu da belirtiliyor.

Şifa Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı olan Fadia Malhis, hastane dışına çıkmak isteyenlere ateş açıldığını ve hastaneden kaçmak isteyenlerin vurulduğunu belirtiyor. İsrail ordusunun hastanenin çevresini kuşattığını ve çıkan herkesin hemen vurulduğunu ifade ediyor. Ayrıca, hastanenin yakınında ambulans bulunmaması nedeniyle durumun çok tehlikeli olduğunu söylüyor.

Hastane direktörü Muhammet Abu Salmiya, hastanenin yakıtının tükendiğini ve durumun kontrolden çıktığını belirtiyor. Ayrıca, hastanenin yakınlarında bulunan 5 bin ila 7 bin yerinden edilmiş Filistinli kaldığını ve yüzlerce cesedin çürümekte olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden hastanenin yakınına bir çukur kazarak cesetlerin buraya gömülmeye başlandığını belirtiyor.

Tüm bu yaşananlar, uluslararası tıp ve sağlık kurumları için utanç verici bir durum olarak nitelendiriliyor. Gazze Şifa Hastanesi’nde yaşanan trajik durumun acilen çözülmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunuluyor. Tüm bu yaşananlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının insanlık dışı boyutlara ulaştığını ve derhal durdurulması gerektiğini gösteriyor.

Yorum gönder

You May Have Missed