Gazze’deki iletişim kesintisi nedeniyle can kayıpları belirlenemiyor

Gazze’deki iletişim kesintisi nedeniyle can kayıpları belirlenemiyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam etmekte ve bu saldırılar sonucunda binlerce sivil yaşamını yitirmiştir. Bunun yanı sıra hastaneler ve okullar da saldırılara maruz kalarak savaş suçlarına yol açmıştır. Bu durum, hastanelerde ameliyatların ışık yetersizliği nedeniyle yapılamaz hale gelmesine ve yeni doğan bebeklerin kuvözlerinden ayrılmasına neden olmuştur. Gazze’deki iletişim sıkıntıları, can kayıplarının sayılmasını da zorlaştırmıştır.

Özellikle Şifa Hastanesi ve çevresine düzenlenen saldırılar hastane içinde felakete yol açmış ve hastane hizmet veremez duruma gelmiştir. Hastanenin etrafında yerleşmiş olan ölü ve yaralılara, İsrail askerleri tarafından ateş açıldığı ve herkesin hedef haline geldiği bildirilmiştir. Üstelik hastanede, yetersizlik nedeniyle hayatını kaybeden bebeklerin olduğu önemle vurgulanmıştır. Ayrıca hastanelerde ilaç, yakıt ve tıbbi malzeme gibi temel ihtiyaçların karşılanamadığı belirtilmiştir.

Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle’nin yaptığı açıklamalara göre, İsrail saldırıları ve yakıt sıkıntısı nedeniyle 35 hastaneden 20’sinin faaliyet gösteremez duruma gelmiştir. Tüm bu zorluklara rağmen, sağlık personeli ve yöneticiler, hastanenin yerleşkesinde biriken cenazelerin toprağa verilmesi için çabaladıklarını ve İsrail ordusunun hastaneye yapılan saldırılarına rağmen hizmet vermeye çalıştıklarını belirtmişlerdir.

Birincil Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

Yorum gönder

You May Have Missed