GÖKBEY helikopteri ilk görevine hazırlanmak için 700 uçuş saati tamamladı

GÖKBEY helikopteri ilk görevine hazırlanmak için 700 uçuş saati tamamladı

Türkiye’nin ilk yerli üretim helikopteri olan GÖKBEY genel maksat helikopteri, zorlu testlerini başarıyla tamamlayarak ilk görevine hazırlanmaktadır. GÖKBEY’in 700 uçuş test saatinin ardından Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanmaktadır. Testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından GÖKBEY’in göreve hazır hale geldiği bildirilmiştir.

GÖKBEY helikopteri, Türk Havacılık Uzay Sanayii’nin özgün projesi olarak dikkat çekmektedir. Helikopterin test ve sertifikasyon süreçleri oldukça başarılı olarak devam etmektedir. 20 bin fitlik maksimum servis irtifasında gerçekleştirilen testler sonucunda GÖKBEY helikopteri, iki farklı motorla birlikte başarılı uçuşlar gerçekleştirmiştir. Bu testler, helikopterin güvenli uçuş gereksinimi kapsamında büyük bir başarı olarak kabul edilmektedir.

GÖKBEY helikopteri, toplam 700 uçuş test saatine ulaşılmıştır. Askeri versiyonlarının yanı sıra sivil versiyonlara da sahip olan GÖKBEY helikopterinin, askeri ve sivil sertifikasyon süreçlerinin ardından kullanıcılara teslim edilmesi planlanmaktadır. Programa göre, üç adet GÖKBEY helikopteri yakın zamanda Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2013 yılında imzalanan Özgün Helikopter Programı Sözleşmesi kapsamında geliştirilen GÖKBEY helikopteri, 2018 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir. Ayrıca milli imkanlarla geliştirilen TS1400 turboşaft motorları ile yapılan test uçuşu başarıyla tamamlanmıştır. GÖKBEY helikopteri, taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini yerine getirebilecek geniş bir görev yelpazesine sahiptir. Sağlamış olduğu milli TS1400 turboşaft motorları sayesinde GÖKBEY helikopteri, zorlu koşullarda, gece ve gündüz, yüksek irtifa ve sıcaklıkta görevlerini etkin bir şekilde gerçekleştirebilecektir. Anadolu Ajansı (AA) tarafından sağlanan bilgilere göre hazırlanmıştır.

Yorum gönder

You May Have Missed