Hakan Fidan, Katarlı mevkidaşı ile Gazze diplomasisi konusunda görüştü

Hakan Fidan, Katarlı mevkidaşı ile Gazze diplomasisi konusunda görüştü

Türkiye’nin Gazze için yürüttüğü diplomasi trafiği devam ediyor. İsrail-Filistin savaşı devam ederken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katarlı mevkidaşı ile savaşın akıbeti hakkında görüşme gerçekleştirdi. Bakan Fidan, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman ile telefonda görüştü. Görüşmede, Gazze’deki son durum ele alındı ve İslam İşbirliği Teşkilatı – Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde alınan kararlar da görüşüldü. Fidan ve Şeyh Muhammed, kararların takibi için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman ile Gazze’deki durumu ele almak üzere telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmede, İslam İşbirliği Teşkilatı – Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde alınan kararlar da değerlendirildi. Riyad’da gerçekleştirilen zirvede alınan kararların takibi konusunda fikir alışverişi yapıldı.

Savaşın devam ettiği bir dönemde yapılan bu görüşme, Türkiye’nin bölgede barış ve istikrar için yürüttüğü diplomasi trafiğinin bir parçası olarak dikkat çekiyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Katarlı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesi, bölgedeki gerginliğin azaltılması ve insani yardım faaliyetlerinin sürdürülmesi için atılan adımların önemli bir parçası olarak görülüyor.

Görüşme, Gazze’deki son durumun ele alınmasıyla birlikte İslam İşbirliği Teşkilatı – Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde alınan kararların takibi konusunda da fikir alışverişi yapıldı. Bu görüşme, bölgedeki tansiyonun düşürülmesi ve insani yardım faaliyetlerinin koordine edilmesi için önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Türkiye’nin bölgedeki barış ve istikrar için yürüttüğü diplomasi trafiğinin devam ettiği ve bu doğrultuda atılan adımların etkinliğinin sürdüğü bu görüşme ile bir kez daha gözler önüne serildi.

Yorum gönder

You May Have Missed