HALÜSİNASYON GÖRÜNEN KİMLER? RUH HALİ BOZUKLUKLARI VE DİĞER SEBEPLER

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halüsinasyonlar genellikle aşırı fiziksel ve ruhsal yorgunluk, yaşlılık döneminde uykudan uyanırken ve uykuya daldığında görülen geometrik şekiller, gri veya renkli nesnelerin görülmesi gibi durumlarda normal olarak kabul edilir. Ayrıca, ruh hastalıkları olan şizofreni, psikozlar, psikonevrozlar gibi durumlarda hızlı bir şekilde gelişen iç sıkıntısı halinde halüsinasyonlar sık görülür.

Parkinson hastalarında da halüsinasyon görme vakaları mevcuttur. Hastalar başlangıçta bunun hayali olduğunun farkında olsalar da, hastalığın ilerleyen dönemlerinde gerçek ile hayali ayırt edemez hale gelebilirler. Ayrıca, beyin hasarı veya tümüyle ilgili sakatlıklarda, tifo, menenjit, aşırı alkol tüketimi gibi durumlarda farklı türde halüsinasyonlar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, halüsinasyonlar genellikle normal yaşamın bir parçası olarak kabul edilebilir, ancak belirli ruh hastalıkları, Parkinson hastalığı veya beyin hasarı gibi tıbbi durumlar halüsinasyon görme riskini artırabilir. Bu durumlar altında yatan sorunlar tedavi edilmedikçe, halüsinasyonlar daha kalıcı ve rahatsız edici bir duruma dönüşebilir. Genellikle, halüsinasyonlarla başa çıkmak için ilaçlar ve terapi gibi tedaviler kullanılır. Bu nedenle, halüsinasyonlar karşısında herhangi bir şüphe durumunda bir sağlık uzmanından yardım almak önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
HALÜSİNASYON GÖRÜNEN KİMLER? RUH HALİ BOZUKLUKLARI VE DİĞER SEBEPLER

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!