Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Dikkat Çeken Açıklama: Dövizdeki Oynaklık Geçici!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, döviz piyasasındaki oynaklığın geçici olduğunu belirtti. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesinin ardından, Şimşek sosyal medya aracılığıyla döviz piyasasındaki oynaklığın geçici olduğunu vurguladı. Merkez Bankası’nın enflasyon beklentilerini kontrol altında tutmaya kararlı olduğunu belirten Şimşek, enflasyondaki düşüşü desteklemek amacıyla maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini belirtti.

Şimşek, Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu B+’ya yükseltmesinin, uygulanan ekonomi politikalarının gücünü yansıttığını ifade etti. Politikaları sürdürmeye ve yapısal reformları uygulamaya kararlı olduklarını vurgulayan Şimşek, fiyat istikrarının birinci öncelikleri olduğunu altını çizdi. Cari açığın beklentilerden daha hızlı bir şekilde toparlandığını belirten Şimşek, GSYH’ye oranla cari açığın yüzde 3’ünün belirgin bir şekilde azaldığına dikkat çekti. Bankacılık sistemindeki TL mevduatın toplam mevduat içindeki payının arttığına dikkat çeken Şimşek, güvenin artmasıyla bu eğilimin devam edeceğini söyledi.

Şimşek, fiyat istikrarını sağlamanın zaman alacağını hatırlatarak, verimlilik ve rekabet gücünü artıracak reformlar için yerel seçimlerin ardından seçimsiz bir dönemin olacağını belirtti. Bunun yanı sıra, enflasyonu kontrol altında tutmak için Merkez Bankası’nın tüm araçlarıyla kararlı olduğunu ve maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini ifade etti. Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesinin ekonomi politikalarının gücünü yansıttığını ve yapılan reformların devam edeceğini belirtti. İlgili kurumların bu süreçte birlik ve beraberlik içinde çalıştığını vurguladı.

Sonuç olarak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, döviz piyasasındaki oynaklığın geçici olduğunu ve ekonomi politikalarının gücünü artırdığını belirtti. Yapılan reformların devam edeceğini vurgulayarak, fiyat istikrarının sağlanması ve cari açığın azaltılması konularında kararlı olduklarını ifade etti. Ayrıca, enflasyonun kontrol altında tutulması için gereken adımların atılacağını ve güvenin artmasıyla ekonomik göstergelerin daha olumlu bir seyir izleyeceğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Dikkat Çeken Açıklama: Dövizdeki Oynaklık Geçici!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!