Hedge fon yöneticisinden enflasyon konusunda uyarı: Uzun süreli bir etki olabilir

Hedge fon yöneticisinden enflasyon konusunda uyarı: Uzun süreli bir etki olabilir

Citadel’in patronu Ken Griffin, Singapur’da düzenlenen Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda enflasyon konusunda dikkat çeken bir uyarıda bulundu. Griffin, Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin savaşlarına atıfta bulunarak “Barış getirisi açıkça yolun sonuna geldi. Muhtemelen daha yüksek reel ve nominal faizler göreceğiz” dedi. Yeryüzünün huzursuzlukla ve yapısal değişikliklerle karşı karşıya olduğunu belirten Griffin, dünyayı küreselleşmeden uzaklaştırarak on yıllar boyunca sürebilecek yüksek temel enflasyona neden olabileceğini vurguladı.

Griffin, ABD’nin mali harcamalarının düzene sokulması gerektiğini belirterek, hükümetin 33 trilyon dolarlık bir açık yaratan harcama çılgınlığı konusunda ABD’nin yüksek faizleri hesaba katmadığını söyledi. Ünlü milyarder, mevcut mali açığın sürdürülemez olduğu uyarısında bulundu ve ABD’nin “sarhoş bir denizci gibi harcama yaptığını” ifade etti. Griffin ayrıca, “Fed temerrüdü önlemek için para basmaya devam edebilir. Ancak bunun ekonomik sonuçları yıkıcı olur. Sadece temerrüt olasılığıyla başa çıkmak için dolar basmaya başladığımız anda, ekonomimiz derin bir kısır döngüye girecek” dedi.

Ken Griffin, Ukrayna’daki savaşın, ucuz enerji kaynağını kaybeden Avrupa’nın ekonomisini nasıl sürdüreceği konusunda zorlandığı anlamına geldiğini belirtti ve “Şu anda bizi küreselleşmeden uzaklaşmaya iten pek çok eğilim var” dedi. Griffin’ın yaptığı uyarılar, ekonomik belirsizliğin arttığı ve savaşların enflasyon üzerinde etkili olabileceği konusunda bir uyarı niteliği taşıyor. ABD’nin mali açığının sürdürülemez olduğuna dikkat çekerken, küresel ekonominin zorlu bir döneme girdiğini vurguluyor. Griffin’ın uyarıları, ekonomi ve finans dünyasında dikkate alınması gereken önemli bir yorum niteliği taşıyor.

Yorum gönder

You May Have Missed