İlham Aliyev: 140 binden fazla kişi Karabağ’a dönecek

İlham Aliyev: 140 binden fazla kişi Karabağ’a dönecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Büyük Dönüş Programı kapsamında, 2026 yılı sonuna kadar 140 binden fazla kişinin Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’a dönmesini beklediklerini açıkladı. Aliyev, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi’nde yer aldı. Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan topraklarında büyük çaplı yeniden inşa ve imar çalışmalarına başladığını belirten Aliyev, bu amaçla şu ana kadar 7 milyar dolarlık fon harcadıklarını ve önümüzdeki yıl en az 2.4 milyar dolar ayırmayı planladıklarını söyledi.

Aliyev, Büyük Dönüş Programı çerçevesinde Laçın, Fuzuli ve üç köye Azerbaycanlıların geri döndüğünü belirtti ve 2026 yılı sonuna kadar 140 binden fazla kişinin Karabağ ve Doğu Zengezur’a dönmesini beklediklerini ifade etti. Aliyev, Fuzuli şehrinde inşa edilen okul için Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’e ve eğitim merkezi için Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e teşekkür etti. Aliyev, Türk devletleri ile ilişkilerin güçlendirilmesinin Azerbaycan’ın dış politikasının temel önceliklerinden biri olduğunu belirtti ve Türk Devletleri Teşkilatı’nın uluslararası düzeyde büyük bir siyasi ağırlığı ve etkisi olduğunu vurguladı.

Azerbaycan’ın Türk devletlerinin ekonomisine 20 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını dile getiren Aliyev, bu yatırımların en önemli kısmının Türkiye’ye yapıldığını söyledi. Azerbaycan’ın diğer Türk devletleriyle ortak yatırım fonları oluşturma sürecinin başladığını belirten Aliyev, ticaret ve ulaştırma alanlarının ilişkilerin gelişmesinde önemli yer tuttuğunu ifade etti. Aliyev, Azerbaycan’ın Orta Asya ülkeleri ile Türkiye ve Avrupa pazarları arasında güvenilir bir geçiş ülkesi olduğunu ve doğu-batı ulaştırma koridorunun sürdürülebilir işleyişine katkı sağladığını söyledi.

Aliyev, dünyada uluslararası hukukun ihlal edildiğini ve savaşların arttığını belirterek üye ülkeler arasındaki güvenlik, savunma ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğinin artması gerektiğine inandığını dile getirdi.

Yorum gönder

You May Have Missed