IMF Başkanı Georgieva Uyarıyor: “Uzun Süre Yüksek Faiz Oranlarına Hazırlıklı Olmalıyız”

IMF Başkanı Georgieva Uyarıyor: “Uzun Süre Yüksek Faiz Oranlarına Hazırlıklı Olmalıyız”

IMF Başkanı Georgieva, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde yaptığı konuşmada küresel ekonominin dirençli olduğunu ancak salgın ve savaş şokları nedeniyle toparlanmanın hala yavaş ve düzensiz olduğunu ifade etti. Küresel ekonomik büyüme tahminlerinin 2023 ve 2024 için %3 olduğunu ancak orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf kaldığını belirtti. ABD’nin Kovid-19 öncesi seyrine ulaşan tek büyük ekonomi olduğunu vurguladı ve yükselen piyasa ve gelişmekte olan ekonomilerin salgın öncesi büyümelerinin %4 ila %8 arasında altında kaldığını aktardı.

Georgieva, enflasyonun yavaşladığını belirterek, çekirdek enflasyonun hala geride kaldığını ve faiz oranlarının uzun süre yüksek kalması gerektiğini söyledi. Enflasyonun hala hedefin gerisinde olduğu yerlerde merkez bankalarının ihtiyatlı olmaya devam etmeleri gerektiğini vurguladı. ABD’de büyümenin üçüncü çeyrekte beklentileri aştığını ve Çin’e ilişkin büyüme tahminlerini de yükselttiklerini aktardı.

Georgieva, dünya ekonomisinin ABD ve Çin için iyi olanın geri kalanı için de iyi olduğunu kaydetti. İsrail-Filistin çatışmalarının ekonomik açıdan çatışmanın merkezinde bulunan ülkeler için “yıkıcı” olduğunu ve durumun komşu ülkeler için çok riskli olduğunu ifade etti. İklim değişikliğinin geleceğe yönelik belirsizlikleri artırdığını ve politika hatalarına az alan sağladığını belirtti. Yavaş büyüme tahminlerinin çoğunlukla düşük üretkenlikten kaynaklandığını, iş gücü verimliliğini artırmak için yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Georgieva, yapay zekanın iş gücü verimliliğini artırabileceğini ancak aynı zamanda iş gücü piyasasında dönüşüm yaratabileceğini ve sosyal huzursuzluğu artırabileceğini belirtti. Sonuç olarak, Georgieva’nın konuşması küresel ekonomik durum, enflasyon, ABD ve Çin ekonomileri, İsrail-Filistin çatışmaları, iklim değişikliği ve yapısal reformlar hakkında önemli bilgiler içeriyordu.

Yorum gönder

You May Have Missed