IMF’den Küresel Ekonomik Büyüme Tahminine Yükseltme: İşte Detaylar!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, küresel ekonomik büyümenin yüzde 2,9’dan yüzde 3,1’e yükseldiği bildirildi. ABD ve bazı büyük gelişmekte olan ekonomilerin beklenenden daha dayanıklı olması ve Çin’deki mali desteğin etkisiyle bu artış yaşandığı belirtildi. IMF, geçen yıl ekim ayında yayımlanan raporunda, dünya ekonomisinin 2024’te yüzde 2,9 ve 2025 yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü. Bununla birlikte, enflasyonla mücadele için faiz oranlarının yükseltilmesinin, yüksek borcun ekonomik faaliyet üzerinde oluşturduğu baskı nedeniyle mali desteğin geri çekilmesinin ve düşük verimlilik artışının etkisiyle 2024-2025 için tahminlerin yüzde 3,8’lik tarihsel ortalamanın altında kalabileceği belirtildi.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği raporda yer aldı. ABD ekonomisinin büyüme beklentisinin 2024 yılı için yüzde 1,5’ten yüzde 2,1’e yükseltilirken 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü aktarıldı. Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin ise bu yıl için yüzde 1,2’den yüzde 0,9’a ve 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü kaydedildi. Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere ekonomilerine ilişkin büyüme beklentilerinde de çeşitli değişikliklerin olduğu belirtildi.

Çin ekonomisine ilişkin büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 4,2’den yüzde 4,6’ya yükseltildiği, Hindistan ekonomisinin büyüme beklentilerinin de yüzde 6,3’ten yüzde 6,5’e çıkarıldığı ve Rusya ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin yükseldiği raporda yer aldı.

Raporda ayrıca, enflasyonun düşüş beklentisinin olduğu ve küresel manşet enflasyonun 2024’te yüzde 5,8’e ve 2025’te ise yüzde 4,4’e düşmesinin beklediği ifade edildi. Ayrıca, sıkı parasal koşulların süresinin uzayabileceği, emlak sektöründeki sıkıntıların derinleşmesi ya da vergi artışları ve harcama kesintilerine yönelik yıkıcı dönüşün de büyümeye etki edebileceği uyarısında bulunuldu. IMF raporunda, enflasyonun hedefe doğru düşüşünü başarılı bir şekilde yönetmenin, para politikasını enflasyon dinamiklerine göre ayarlamanın politika yapıcıların kısa vadede karşılaşacağı zorluklar olduğu da vurgulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
IMF’den Küresel Ekonomik Büyüme Tahminine Yükseltme: İşte Detaylar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!