İngiltere’de Nükleer Füzyon Laboratuvarında Dünya Rekoru Kırıldı: Temiz ve Sınırsız Enerjiye Bir Adım Daha Yaklaşıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de bulunan JET laboratuvarındaki nükleer füzyon reaktörü, 40 yıllık bir deneyde dünyanın daha önce hiç görülmemiş bir şekilde 69 megajül enerji üreterek dünya rekoru kırdı. Daha önce 2022 yılında 59 megajül enerji üreterek dünya rekoru kıran araştırmacılar, bu başarıyla birlikte “Daha önce hiç yapmadığımız bir şeyi başardık” dedi.

Nükleer füzyon, “Yapay Güneş” olarak adlandırılan bir süreçtir. Bu süreç, küçük parçacıkları ısıtarak ve bir araya getirerek daha ağır bir parçacık oluşturur ve bu da belli bir enerjiyi açığa çıkarır. Ticari seviyelere çıkarıldığında, nükleer füzyon karbon emisyonu olmadan sonsuz miktarda temiz enerji üretebilir.

Ancak, Manchester Üniversitesi’nde çalışan Nükleer Füzyon Araştırma Görevlisi Dr. Aneeqa Khan’a göre, bu süreç hiç de kolay değildir. Atomların bir araya gelebilmesi için Güneş’ten on kat daha sıcak bir ortama ihtiyaç vardır. Bu da yaklaşık 100 milyon santigrat sıcaklık ve yeterince yüksek yoğunlukta atomlar gerektirir.

Reaktörün sadece on yıl kadar faaliyette kalması planlanmasına rağmen tekrarlanan başarılarla ömrü uzatıldı. 1997’deki benzer testlerde elde edilen sonuçla karşılaştırıldığında, bugün açıklanan sonuç üç kat daha fazladır.

Birleşik Krallık Nükleer ve Şebekelerden sorumlu Bakan Andrew Bowie, JET’in son füzyon deneyinin projede çığır açan tüm çalışmaların üzerine çıktığını belirtti. Oxfordshire’daki bilim insanları ve mühendislerden oluşan uluslararası ekip sayesinde füzyon enerjisine her zamankinden daha yakın olduklarını ifade etti.

JET reaktörünün yeni dünya rekoru, nükleer füzyon enerjisinin potansiyelini gösteriyor. Füzyon enerjisi, temiz ve bol bir enerji kaynağı olabilir ve gelecekte dünya enerji ihtiyacını karşılayabilir. Bu gelişme, temiz ve sürdürülebilir enerji alanında umut vaat eden bir adımdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngiltere’de Nükleer Füzyon Laboratuvarında Dünya Rekoru Kırıldı: Temiz ve Sınırsız Enerjiye Bir Adım Daha Yaklaşıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!