İspanya Başbakanı Sanchez, Avrupa’da Filistin devletinin tanınması konusunda çalışacaklarını açıkladı.

İspanya Başbakanı Sanchez, Avrupa’da Filistin devletinin tanınması konusunda çalışacaklarını açıkladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Gazze’deki İsrail saldırılarına karşı tepki gösterdi ve İsrail’in Gazze’de bir ateşkes ilan etmesini talep etti. Bağımsız bir Filistin devletinin tanınması için çaba harcayacağını ve Avrupa’da bu konuda çalışmalar yapacağını söz verdi. Sanchez’in bu sözleri, Tel Aviv’e yönelik en sert eleştirisi olarak kayıtlara geçti ve İspanya’da yeni hükümetiyle Filistin devletinin tanınması için çalışacaklarına dair söz verdi.

Sanchez, İsrail’in Gazze’de derhal ateşkes ilan etmesini ve uluslararası insancıl hukuka uymasını talep etti. Ayrıca İsrail’in Filistinlileri ayrım gözetmeksizin öldürmeye son vermesi çağrısında bulundu. Ayrıca Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısına karşı İsrail’in yanında olduğunu belirterek, rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İspanya’da 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerden ikinci büyük parti olarak çıkan PSOE’nin lideri Sanchez, Meclis’ten güvenoyu istedi. Partisi PSOE’den 121, koalisyonun küçük ortağı Sumar’dan 31, dışarıdan Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ve Katalonya İçin Birlikten (Junts) 7’şer, EH Bildu’dan 6, Bask Milliyetçi Partisi’nden (PNV) 5, Galiçya Milliyetçi Bloktan (BNG) ve Kanarya Koalisyonundan (CC) birer olmak üzere 179 milletvekilinin “evet” oyuyla yarın Meclis’ten güvenoyu alması bekleniyor. Sanchez, üçüncü kez hükümet kurmak için Meclis’ten güvenoyu alacak ve bu konuda önemli adımlar atmayı hedefliyor.

Sanchez’in bu açıklamaları, Filistin-İsrail çatışmalarının uluslararası alanda gündem oluşturmasıyla birlikte önem kazanmaktadır. Sanchez’in ülkesi İspanya’nın da desteğiyle çözüm odaklı adımlar atma ve Filistin devletinin tanınması konusunda çalışmalar yapma isteği, bölgedeki siyasi dengeleri etkileyebilecek önemli bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle Sanchez’in açıklamaları, uluslararası ilişkilerin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed