İsrail, 32 günde Gazze’ye saldırdı: Ölü ve yaralıların sayısı artıyor

İsrail, 32 günde Gazze’ye saldırdı: Ölü ve yaralıların sayısı artıyor

İsrail Ordusu, Gazze’yi hedef almaya devam ediyor. 7 Ekim’den beri süren çatışmaların 32. gününde, Gazze Şeridi’ne atılan binlerce ton bombalar yüzünden binlerce sivil yaşamını kaybetti. Son hava saldırısı, el-Beleh kentinde geniş çaplı yıkıma yol açtı.

Gazze’nin kuzeyine “şiddetli” hava saldırıları düzenleyen İsrail ordusu, Filistin hükümetine ait ofis binasını hedef alarak çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden oldu. Ayrıca Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmada, 63 Hizbullah mensubu ve 4 İsrail askeri öldü.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze için ateşkes çağrısında bulundu. Gazze’de bir aydır devam eden bombardıman sonucunda 10 bin kişi öldü, bunların 4 binden fazlası çocuktu. Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana tahliye emri verilen 57 UNRWA okulunda 160 bin yerinden edilen kişi barınıyor. Gazze Şeridi’nde yaklaşık 1,5 milyon Filistinli yerinden edildi, barınma tesislerine erişimleri sağlanamıyor.

İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyine attığı bomba sonucu Birleşmiş Milletler’e ait okul hedef alındı ve 1 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. Gazze’de 7 Ekim’den bu yana UNRWA’a ait 11 fırını saldırıya uğradı. 10 bin kişi öldü, 4 binden fazlası çocuk. Gazze’deki esir sayısı ise 242 olarak açıklandı.

Filistin Rabat Büyükelçisi Cemal eş-Şubki, Gazze’de yaşanan durumu “işgalcilerin mezarlığı” olarak tanımlayarak, “Sonunda Gazze, Filistin ve Kudüs kaldı, onlar son buldu.” dedi. Hava saldırıları sonucu Gazze’de 4 bin 237’si çocuk, 2 bin 719’u kadın olmak üzere 10 bin 328 Filistinli öldü ve en az 25 bin kişi yaralandı.

Özetle, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik devam eden bombardıman sonucunda binlerce sivil hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü Gazze’ye ulaşılmasında direnmenin zor olduğu bu tür koşullar altında insani yardım talebinde bulundu. Filistin Rabat Büyükelçisi de Gazze’nin bölgede yaşanan tarihsel olaylar sonucunda mezarlık haline geldiğini vurguladı.

Yorum gönder

You May Have Missed