İsrail, esirlerin kurtarılması için anlaşma yapmaya hazır olduğunu belirtti.

İsrail, esirlerin kurtarılması için anlaşma yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Yoav Galant, İsrail Savunma Bakanı, Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerin serbest kalması için anlaşma yapabileceklerini açıkladı. İsrail ordusu, Hamas’ın 7 Ekim sabahı düzenlediği saldırı sonrasında Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. Gazze’de yaşamını yitirenlerin sayısı 11.180’i aşarken, ölenlerin en az 4.609’u çocuklar ve 3.100’ü kadınlar oldu. İsrail ise Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda 43 kişinin yanı sıra 361 askerin ve 1200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

Yoav Galant, esir aileleriyle bir araya gelerek, esirleri kurtarma konusunda kararlı olduklarını ve anlaşma ya da operasyon yoluyla bunu gerçekleştirebileceklerini belirtti. Galant, Hamas’ın elindeki esirlerin serbest bırakılması için anlaşma yapma olasılığından da bahsederek, savaş için bir takvimlerinin olmadığını, esirler serbest bırakılıncaya kadar devam edeceklerini ifade etti.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı düzenleyerek birçok İsrailli esiri Gazze’ye götürmüştü. Şu anda Gazze Şeridi’nde yaklaşık 240 İsrailli esir bulunuyor. İsrail hükümeti, Hamas ile karşılıklı tüm esir ve tutukluların serbest bırakılmasına ve insani ateşkese karşı çıkarken, Kassam Tugayları ise İsrail ordusunun yoğun bombardımanında ellerindeki 60 kadar esirin öldürüldüğünü duyurdu. İsrail’de esirlerin bazı yakınları ve farklı gruplar ise tüm esir ve tutukluların karşılıklı serbest bırakılmasını destekliyor.

Yoav Galant’ın bu açıklamaları, İsrail ve Gazze arasındaki gerilimi hafifletmek ve esirlerin kurtarılmasını sağlamak adına umut verici bir adım olarak nitelendirilebilir.

Yorum gönder

You May Have Missed