İsrail Meclisi Önünde Netanyahu’ya Karşı Protesto Çadırı Kuruldu

İsrail Meclisi Önünde Netanyahu’ya Karşı Protesto Çadırı Kuruldu

Gazze Şeridi’ndeki saldırılarda hayatlarını kaybeden İsrailli aileleri, olayın birinci ay anma töreninde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümetini eleştirdi. Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden İsraillilerin aileleri, anma töreninde Netanyahu ve hükümetin istifasını talep etti. Netanyahu’ya tepki koyan göstericiler, “Evine dön” pankartları açtılar.

Tören, İsrail Meclisi önünde gerçekleştirildi. Aileler, burada düzenlenen anma töreninde Netanyahu’yu istifaya çağırdı ve protesto etti. Hamas’ın düzenlediği saldırının 7 Ekim’de gerçekleştiğini hatırlatmak adına 10 binden fazla sivilin yaşamını yitirdiğini belirten grupların birinci ay anma töreni gerçekleştirildi. Hamas’ın düzenlediği saldırıların tarihi 7 Ekim olduğu için bu tarihteki anma töreninde sembolik olarak “7.10” ve Davut Yıldızı biçiminde mumlar yakıldı. Ayrıca, İsrailli esirler için “Onları evine getirin” pankartlarının sergilendiği görüldü.

Anma törenine katılan aileler, 7 Ekim’deki saldırılarda yaşamlarını kaybedenlerin İsrail’e getirilmesini talep etti ve hükümet karşıtı sloganlar attı. Ayrıca, törende Netanyahu’ya yönelik eleştirilerde bulunuldu. İlk bir ay sonunda gerçekleşen törenle beraber, Başbakan Netanyahu’ya istifasını talep eden göstericiler, söz konusu bu anma etkinliğinde “Evine git” mesajı taşıdı. Göstericiler, “64’ü verip Gazze’deki esirleri geri alalım” yazılı dövizler açtılar. Ayrıca, söz hakkı verilen ailelerin konuşmalarında Netanyahu’ya ve hükümete yönelik eleştirilerde bulunuldu.

Yorum gönder

You May Have Missed