İsrail ordusu, Gazze’deki saldırılarını gösteren görüntüleri yayınladı.

İsrail ordusu, Gazze’deki saldırılarını gösteren görüntüleri yayınladı.

Gazze’ye yönelik kara ve hava operasyonları sürerken, İsrail ordusu bu operasyonlara ait görüntüleri yayınladı. Bölgeden gelen bilgilere göre can kayıplarının sayısı 11 bini aşarken, bu sayının 4 bin 506’sı çocuklardan oluşmaktadır. Saldırı altındaki kişilerin sığınmakta olduğu ve yaralıların tedavi gördüğü hastaneler bile saldırıların hedefi haline gelmektedir. Dünyanın birçok ülkesinden ise ateşkes çağrıları yapılmaktadır ancak İsrail bu çağrılara kulaklarını tıkamış durumda.

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik düzenlediği bu görüntülenen saldırılarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, ve binlerce kişinin yaralandığı bilgisi geldi. Ayrıca görüntülerde yer alan bombardıman sırasında pek çok binanın yıkıldığı ve yıkılan bu binaların çevresine çöplerin döküldüğü de basına yansıyan bilgiler arasında yer almaktadır.

Görüntülerde, sivillerin de zarar gördüğü, sokaklarda panik içinde koşturduğu, evsiz kaldığı ve travmatik durumların yaşandığı görülmektedir. Bu durum savaş ortamında yer alan sivillerin zarar gördüğünü göstermesi açısından oldukça dikkat çekici ve üzücüdür. Bu anlamda bölgede yaşanan olaylar sadece savaşan tarafları değil, tüm sivilleri derinden etkilemektedir.

Görüntüleri yayınlanan saldırılar hakkında dünya genelinde baskın bir tepki bulunmaktadır. Birçok insan savaşın sona ermesi gerektiğini düşünüp ateşkes çağrıları yapıyor. Ancak İsrail bu çağrılara yanıt vermemekte ve operasyonlarına devam etmektedir. Bu durum bölgedeki gerilimi arttırırken, uluslararası toplumda bu duruma yönelik yoğun bir tepki gösterilmekte ve durumun çözümü için çalışmalar yapılmaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed