İsrail ordusu, Hamas komutanının saklandığı okulu bombaladı

İsrail ordusu, Hamas komutanının saklandığı okulu bombaladı

İsrail ordusu, dün Gazze Şeridi’ndeki Al-Buraq Okulu’na düzenlediği saldırıyı, gerekçe olarak okulda saklandığı iddia edilen Hamas komutanını hedef aldığını iddia etti. 7 Ekim’de Hamas’ın Aksa Tufanı baskını başlatmasından bu yana 35 gündür devam eden İsrail saldırılarında 11 binden fazla sivil öldü, 2 binden fazla Filistinli yaralandı ve 2 milyon insan güneye göç etmek zorunda kaldı. İsrail ordusu, gerekçe göstermeden hastaneler, okullar, camiler ve BM binalarına saldırdı. Dün gerçekleşen Al-Buraq Okulu saldırısında en az 50 kişi hayatını kaybetti. İsrail ordusu, okulun Hamas komutanı Ahmed Siam’ın saklandığı bir yer olduğunu ve bu nedenle vurulduğunu açıkladı.

Hamas’ın silahlı kanadı, 7 Ekim sabahı Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırlara misilleme olarak İsrail’e karşı saldırıya geçti ve bu nedenle İsrail ordusu da Gazze’ye yoğun bir hava bombardımanı başlattı. 7 Ekim’den başlayarak 1200 İsraillinin öldüğü ve 5132 kişinin yaralandığı açıklandı. Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunduğu belirtildi. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail saldırıları sonucunda 11.078 Filistinli öldü ve 27.490 kişi yaralandı. Batı Şeria ve Kudüs’te ise İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler toplamda 182 Filistinliyi öldürdü. İsrail ordusu ayrıca Gazze’deki sağlık tesislerini ve hastaneleri hedef aldığı, yüzlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğu bildirildi.

Ayrıca, Hizbullah ile İsrail ordusu arasında yaşanan çatışmalarda da 70 Hizbullah mensubu ve 4 İsrail askerinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Bu süreçte sadece Gazze’deki acil durum tesisleri değil aynı zamanda Batı Şeria ve Kudüs’teki sağlık tesisleri de saldırıya uğradı.

Yorum gönder

You May Have Missed