İsrail ordusu: Son 7 Ekim’den bu yana 351 İsrail askeri hayatını kaybetti

İsrail ordusu: Son 7 Ekim’den bu yana 351 İsrail askeri hayatını kaybetti

İsrail ordusu, 7 Ekim tarihinden bu yana Gazze’deki işgal girişimlerinde 351 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bu süreçte Hamas’ın kuzeyde kontrolü kaybettiği iddia edildi ve ateşkes olmayacağı belirtildi. İsrail ordusunun 10 binden fazla Filistinliyi öldürdüğü saldırılar sivil katliama dönüşmüş durumda. Ayrıca bu süreçte İsrail ordusu, Hamas ile sınırda çatışmalarda ciddi kayıplar yaşamıştır. İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılar hakkında yapılan insani yardımların yakın olduğu haberlerini reddederek ateşkes olmayacağını açıkladı. Ayrıca Gazze’de el-Kassam Tugayları’nın kuzeyde kontrolü kaybettiği iddia edilirken, Hagari, Gazze’deki esir sayısının 239 olduğunu duyurdu.

Hagari, 7 Ekim’den bu yana 351 İsrail askerinin öldüğünü aktardı. Daha öncesinde ise ordudan yapılan açıklamalarda, bu askerlerin 34’ünün Gazze Şeridi’ndeki “kara faaliyetleri” sırasında Filistinli gruplarla yaşanan çatışmalarda hayatını kaybettiği belirtildi. 33 gün süren Hamas baskını bahanesiyle başlatılan işgal girişiminde, sivil kayıpların yanı sıra İsrail ordusunun da ciddi zayiat verdiği görülmektedir.

Bu süre içerisinde yaşanan gelişmeler, tarihi olarak 7 Ekim’den bu yana devam etmekte ve bölgenin Gazze Şeridi olduğu belirtilmektedir. İsrail ordusu tarafından açıklanan ölü sayısı 351 olup, bu bilgilerin kaynağı İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari tarafından yapılan açıklamalardır. Ayrıca Gazze’nin kuzeyinde kontrol kaybı ve esir durumu gibi belirleyici bilgiler de özette yer almaktadır. Bu gelişmeler, Filistin-İsrail krizine dair önemli birer paragrafı oluşturarak okuyucunun dikkatini çekebilecek anahtar noktaları içermektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed