İsrail saldırıları, Gazze’de ölüm ve yıkıma neden oluyor

İsrail saldırıları, Gazze’de ölüm ve yıkıma neden oluyor

Gazze’de 7 Ekim’den beri devam eden saldırılar nedeniyle 16 binden fazla konut yıkıldı, 11 binden fazla konut ağır hasar gördü. Bu durum beraberinde 2,3 milyon nüfusun tümünün etkilenmesine ve 1,4 milyondan fazla kişinin ülke içinde yerinden edilmesine yol açtı. Buna ek olarak 35 hastanenin 21’i hizmet veriyor. 5 yaş altı 337 bin çocuk ve 155 bin hamile ve emziren kadın yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya ve acilen gıda ve beslenme yardımına ihtiyaç duyuyor. 1,1 milyon kişi ise acil olarak kişisel temizlik hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. İsrail’in 8 Ekim’de ilan ettiği topyekün kuşatma ve Gazze’nin İsrail ile olan tüm geçiş noktalarını kapatması, bölgeye yeterli miktarda mal sağlanmasını engelledi.

Gazze’de sivil altyapı büyük hasar görürken, 16 binden fazla konut yıkıldı, 11 binden fazla konut ağır hasar gördü ve oturulamaz hale geldi. Ayrıca, 39 sağlık tesisi, 258 eğitim tesisi, 55 cami, 3 kilise hedef alındı ve 471 sanayi tesisi ile 85 basın ofisi hedef alındı. İsrail ordusu, Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823’ü kadın olmak üzere 10 bin 569 Filistinli öldürdü.

Gazze’nin 8 Ekim’de ilan edilen kuşatma, Mısır ile Gazze’yi bağlayan Refah Sınır Kapısı’nın yıllar sonra açılmasına neden oldu. Ancak Mısır, malların geçişine yalnızca sınırlı ölçüde izin veriyor. İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria ve Kudüs’te 172 Filistinliyi öldürdü.İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Yorum gönder

You May Have Missed