İsrail Soykırımı: Destekleyen Ülkeler de Yargılanabilir!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’in, Gazze’de soykırım suçu işlemekle yargılandığı bir dava sonrasında, bu suçun destekçilerinden de yargılanabileceği söylentileri yayılmaktadır. Adalet Divanı’nın, İsrail’e Gazze sakinlerine yönelik öldürme, saldırı ve yıkımla ilgili her türlü eylemden kaçınması ve soykırımı önlemek için tüm tedbirleri alması yönünde karar alması, İsrail’in suç ortaklarını da aynı akıbete maruz bırakabilir. Bu durum, İngiltere, Almanya, Yunanistan, ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderleri için de yargı sürecinin başlayabileceği anlamına gelmektedir.

Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail hakkında açılan davada vermesi beklenen karar, taraftarlarını da etkileyebilir. İsrail’e desteklerini açıklayan birçok liderin de aynı şekilde yargılanabileceği söylentileri yayılmaktadır. Eski İngiliz büyükelçisi Craig Murray, İngiltere’nin bu durumda soykırıma suç ortaklığı yapmakla suçlanabileceğine dair uyarılarda bulunmuş ve İsrail ile askeri işbirliğinin durması gerektiğini belirtmiştir. BM Soykırım Sözleşmesi’nin İngiliz hukukuna dahil edildiğini, bu nedenle İngiltere’nin terör devleti İsrail’e verdiği desteğin boyutu konusunda uyarılacağını ifade etmiştir.

Murray’e göre, İngiltere’nin bu durumda İsrail’e silah satışını sürdürmesi, hükümet üyelerinin kişisel sorumluluğunu artırabilir ve bu durumda İngiliz hükümet yetkilileri uyarılacaktır. ABD’de de Ben Biden ve üst düzey yetkililer, İsrail’in soykırıma suç ortaklığı yapmakla suçlanmaktadır. Anayasal Haklar Merkezi’nin, ABD Başkanı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin hakkında dava açtığı bilinmektedir. Davacılar, ABD’nin İsrail’e verdiği destek nedeniyle suçlanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ABD mahkemesi, Biden’ı Gazze soykırımına suç ortaklığı yapmakla suçlayan hukuk davasını görüşmüş ve davacılar ABD’nin İsrail’in Gazze’deki düşmanlık politikalarına son vermesi için nüfuzunu kullanmaya çağırmıştır. Bu durumlar, İsrail’in taraftarlarının da yargılanabileceği ihtimalini ortaya çıkarmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İsrail Soykırımı: Destekleyen Ülkeler de Yargılanabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!