İsrail, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne 5 ülkenin itirazına hedef oldu

İsrail, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne 5 ülkenin itirazına hedef oldu

Beş ülke, Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar ve Cibuti, İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıların soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Bu başvuruların UCM Roma Statüsü’ne göre yapıldığı ve bir taraf devletin diğerinin topraklarında işlenen suçların araştırılması için yapılabileceği belirtildi. Filistin’deki duruma ilişkin savcılığın halihazırda bir soruşturma yürüttüğü ve bu soruşturmanın 3 Mart 2021 tarihinde başlatıldığı, 13 Haziran 2014 tarihinden bu yana Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da işlenen suçları kapsaması gerektiği ifade edildi.

Başsavcı Kerim Han, Filistin’deki durumla ilgili soruşturmayı ilerletmek üzere özel bir ekip kurdu. Bu ekip, Filistin’de işlenen suçlarla ilgili bilgi ve iletişim toplama, muhafaza etme ve analiz etme konusunda yetkilendirilmiş ve çalışmaktadır. Savcılık Ofisi ayrıca, hayatta kalanlarla görüşmek, sivil toplum örgütlerini dinlemek ve ilgili ulusal muhataplarla temas kurmak üzere Filistin ve İsrail’i ziyaret etme çabalarını sürdürmektedir.

Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar ve Cibuti, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne Gazze’ye yapılan saldırıların soruşturulması için başvuruda bulundu. UCM Roma Statüsü’ne göre yapılan bu başvurular, Filistin’deki duruma ilişkin savcılığın yürüttüğü soruşturmanın kapsamına girmektedir. Savcılık Ofisi, bu soruşturmayı ilerletmek için özel bir ekip kurmuş ve hayatta kalanlarla görüşmek, sivil toplum örgütlerini dinlemek ve ilgili ulusal muhataplarla temas kurmak üzere Filistin ve İsrail’i ziyaret etme çabalarını sürdürmektedir. Bu süreçte, savcılığa önemli miktarda bilgi ve kanıt gönderildiği belirtilmiştir.

Yorum gönder

You May Have Missed