İsrail, yurt dışındaki vatandaşlarını uyarmış: Kimliğinizi gizleyin gerektiğinde

İsrail, yurt dışındaki vatandaşlarını uyarmış: Kimliğinizi gizleyin gerektiğinde

İsrail, vatandaşlarına yurt dışı seyahatlerini yeniden değerlendirmeleri, seyahat ederken de İsrail ve Yahudi sembollerini açıkça göstermekten kaçınmaları çağrısında bulundu. İsrail Başbakanlığı Ulusal Güvenlik Merkezi ve İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ortak açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırıları nedeniyle “İsraillilere ve Yahudilere yönelik şiddet olaylarının ve antisemitizmin dünya genelinde arttığı” belirtildi. Bu nedenle İsraillilere seyahatleri sırasında önlemlerini artırmaları ve seçtikleri destinasyonlarda İsrail’e yönelik protesto veya şiddet gösterilerinin var olup olmadığını doğrulamaları istendi. Ayrıca, gösteri ve protestolardan uzak durmaları, tetikte olmaları ve İsrail ve Yahudi sembollerini açıkça göstermekten kaçınmaları tavsiye edildi. Ulusal Güvenlik Merkezi, yurt dışına seyahat etme zorunluluğunun gözden geçirilmesi çağrısında bulunurken, Arap ülkeleri, Orta Doğu, Kuzey Kafkasya ve İran’a komşu ülkeler başta olmak üzere seyahat uyarısı olan ülkelere seyahatin ertelenmesi önerildi.

İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılarda Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırılar düzenledi ve İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail’e göre saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1400’den fazla İsrailli öldü, 5 bin 132 kişi yaralandı. Hamas’ın elinde ise 242 İsrailli esir bulunuyor. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise saldırılarda 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 23 bin kişi yaralandı. Batı Şeria ve Kudüs’te ise İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 144 Filistinliyi öldürdü. İsrail ordusu, Gazze’de bulunan Şifa Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu ve Filistin Kızılayı’na bağlı hastanelerin çevresini bombaladı. Ayrıca, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda 56 Hizbullah mensubu ve 4 İsrail askeri öldü.

Sonuç olarak, İsrail vatandaşlarına yurt dışı seyahatlerinde dikkatli olmaları ve İsrail ve Yahudi sembollerini açıkça göstermekten kaçınmaları çağrısı yapıldı. Bu çağrı, İsraillilere ve Yahudilere yönelik şiddet olaylarının ve antisemitizmin arttığı bir dönemde yapıldı. Ayrıca, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucunda birçok kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtildi. Bu nedenle Ulusal Güvenlik Merkezi, yurt dışına seyahat etme zorunluluğunun gözden geçirilmesini önerdi. İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ederken, tüm taraflar arasında çatışmalar yaşanmaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed