İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 12 bini aştı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 12 bini aştı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne süregelen saldırıları hakkında basında birçok haber yayımlanmaktadır. Saldırıların başladığı tarih olan 7 Ekim’den bu yana 12 binden fazla insan hayatını kaybetmiştir. Bu ölenlerin 5 bini çocuk, 3 bin 300’ü kadın olan 12 bin kişiyi kapsadığı belirtilmektedir. Ayrıca, saldırılarda 200 doktor, hemşire ve ilk yardım görevlisi, 22 sivil savunma çalışanı ve 51 gazeteci öldürülmüştür. Saldırılar sonucunda ise 30 binden fazla kişi yaralanmıştır ki bunların yüzde 75’i kadın ve çocuklardan oluşmaktadır.

Saldırılar sadece insanlara değil, altyapıya da büyük zararlar vermiştir. 95 hükümet binası ve 255 okul hedef alınmış, 63 okul hizmet dışı kalmıştır. Ayrıca, 165 camiden 76’sı tamamen yıkılmış, 25 hastane ve 52 sağlık merkezi hizmet dışı kalmış ve 55 ambulans saldırıların hedefi olmuştur.

Bu süreçte, İsrail’in uzun yıllardır ‘hastanelerin Filistin direniş güçlerinin komuta merkezleri olarak kullanıldığı’ şeklinde asılsız iddialarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığı kaydedilmiştir. Hastane saldırılarının, İsrail’in Filistin halkına yönelik uyguladığı etnik temizliği ve işlediği suçları gerekçelendirmeyi amaçladığı ifade edilmiştir.

Bu kapsamda, Filistin Sağlık Bakanlığı uluslararası kurum ve kuruluşları hastanelerde incelemelerde bulunmak ve denetlemek üzere bir teknik ekip oluşturmaya çağırmıştır. Gazze’deki hastanelerin İsrail askerleri ile tanklarının çıkarılması ve insani ve sağlık alanındaki görevlerini yerine getirebilmeleri için tüm hastanelere yakıt takviyesi yapılması çağrısında bulunuldu. Bu çağrı, saldırıların yarattığı yıkımın boyutları hakkında daha net bilgiler sunmaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed