İsrailli Bakan Ben-Gvir, Hamas’ı destekleyen herkese karşı yok edici önlemler alınmalıdır.

İsrailli Bakan Ben-Gvir, Hamas’ı destekleyen herkese karşı yok edici önlemler alınmalıdır.

İsrail’in Gaza’da devam eden katliamı, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Hamas’ı destekleyen herkesin yok edilmesi gerektiğini söylemesiyle gündeme geldi. Ben-Gvir uzun süredir tartışmalı bir figür olarak tanınıyor ve İsrail genelinde sivillere silah dağıtmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca, İsrailli silah şirketlerinden 25 bin silahın yanı sıra mühimmat ve diğer savaş malzemelerinin satın alınması da gündeme gelmişti. Itamar Ben-Gvir’in, 7 Ekim’deki olayların ardından gözaltına alınan kişilerin fotoğraflarını paylaşması da eleştirilerin odağında yer alıyor.

Itamar Ben-Gvir, fanatik Yahudilerin terör saldırılarında avukatlık yaptığı için Filistinliler tarafından “katillerin avukatı”, “şeytanın avukatı” ve “sabıkalı” olarak adlandırılıyor. Ayrıca, İsrail’in terör eylemleri nedeniyle yasakladığı ve ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı ırkçı “Kah” hareketinin de geçmişte bir üyesi olduğu biliniyor. Görüşlerinin radikal olması nedeniyle askerlikten muaf tutulan Ben-Gvir, 2007’de “ırkçılık ve terör örgütünü desteklemek” suçundan hüküm giymişti.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun koalisyon hükümetinde Ulusal Güvenlik Bakanı olarak göreve getirilen Itamar Ben-Gvir, 1998’de terör eylemleri nedeniyle yasaklanan ırkçı grup “Kah” hareketinin de bir üyesiydi. Ayrıca, Ben-Gvir’in, ırkçılık ve terör örgütü desteklemek suçlarından dolayı 53 iddianame hazırlandığı bilinmektedir.

Ben-Gvir’in Hamas’ı destekleyen herkesin yok edilmesi gerektiğini söylemesi, uluslararası alanda ciddi tepkilere neden oldu. Bu olaylar, İsrail’in Gazze’de devam eden katliamları ve aşırı sağcı politikalarıyla bağlantılı olarak değerlendirilmektedir. Itamar Ben-Gvir’in, uluslararası toplumun geniş kesimlerince terörizmi desteklediği düşünülmektedir. Bu durum, İsrail’de toplumsal ve siyasi olarak derin tartışmalara yol açmıştır. Bu sebeple, Itamar Ben-Gvir’in açıklamaları, genel olarak uluslararası toplum tarafından tepkiyle karşılanmıştır.

Yorum gönder

You May Have Missed