İstanbul Sanayi Odası Başkanı: “2024’te Enflasyonda Yeni Bir Zirveye Doğru”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, 2024 yılının ilk aylarında, aylık enflasyonun seyrinde asgari ücret zammı ve vergi ayarlamalarının etkisiyle bir bozulma yaşanacağını ve yıllık enflasyonun yıl ortalarına doğru yüzde 70’ler düzeyinde yeni bir zirve yapacağını belirtti. Bu durumun asıl sınavın yılın ikinci yarısında başlayacağını ifade etti.

İSO Meclisi’nin 2024 yılı ilk olağan toplantısı “Nitelikli, Sürdürülebilir, Rekabet Gücü Yüksek Yeni Nesil Bir Sanayi İçin Yatırım ve Üretimin İhtiyaç Duyduğu Finans Politikalarının Önemi” ana gündemiyle yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuk olduğu toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe de katıldı.

İSO Başkanı Bahçıvan, toplantının açılış konuşmasında finansal istikrarın önemine vurgu yaparak, bu konuda tüm paydaşlara azami özen ve gayret göstermesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Bahçıvan, Türkiye ekonomisinde düşük küresel büyüme ve zayıf dış talep koşullarının ivme kaybına neden olduğunu ve enflasyonun yıl ortalarına doğru zirve yapacağını ifade etti.

Dış finansman tarafında ekonomi politikalarındaki değişimlerin görünmeye başladığını dile getiren Bahçıvan, uluslararası piyasalarda borçlanmanın yeniden başlaması, yabancı yatırımcıların ilgisinin artması ve kırılganlıkların azalmasıyla uluslararası piyasalardan hak ettiği yatırımı çekeceğini belirtti.

Bahçıvan ayrıca ekonomiyi rasyonel bir çizgiye taşıma çabalarının zaman alacağını, enflasyonist ortamın üretim hayatına huzur getirmeyeceğini ve rekabet gücünü zayıflattığını ifade etti. Bu durumun özellikle ana metal, tekstil ürünleri ve giyim sektörlerinde belirgin düşüşlere neden olduğunu vurgulayarak, kamu tasarruf politikası ve bütçe disiplinine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul Sanayi Odası Başkanı: “2024’te Enflasyonda Yeni Bir Zirveye Doğru”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!