İstanbul ve Ankara Arası Süper Hızlı Tren Projesiyle 80 Dakikaya İnecek!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul ve Ankara arasında süper hızlı tren projesine başlandığını duyurdu. Bu proje kapsamında, 344 kilometrelik mesafenin yaklaşık 80 dakikada geçileceğini belirtti. Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin stratejik olarak önemli bir konumda yer aldığını ve uluslararası ticaretin merkezlerinden biri olduğunu vurguladı.

Uraloğlu’nun konuşması sırasında yaptığı açıklamalara göre Türkiye’nin ulaşım alanında hayata geçirdiği dev projelerden biri olan süper hızlı tren projesi, ülkenin uluslararası ticaret ve ulaşım kapasitesini artırmayı hedefliyor. Ayrıca bakan, Türkiye’nin stratejik konumunu vurgulayarak, ülkenin orta koridorun en önemli noktasında bulunduğunu kaydetti.

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin stratejik konumundan bahsederken, ülkenin 67 ülkeye 4 saatlik uçuş mesafesinde olduğunu ve 8,5 trilyon dolarlık bir ticaret hacmine sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, Uraloğlu, Türkiye’nin orta koridorun en önemli noktasında bulunduğunu ve bu konumu güçlendirmek için çeşitli projelerin hayata geçirildiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin ulaşım ve haberleşme alanında son 21 yılda 250 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdiğini ifade etti. Bu yatırımların büyük bölümünün kara yollarına yapıldığını belirten Uraloğlu, bundan sonraki dönemde demir yolu altyapısına daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Uraloğlu’nun açıklamalarına göre, İstanbul Havalimanı’nın yolcu kapasitesi büyük bir hızla artıyor ve havalimanı 78 milyon turisti ağırladı. Uraloğlu’nun verdiği bilgiye göre, hedefleri arasında İstanbul Havalimanı’nın yolcu kapasitesini 200 milyona çıkarmak da bulunuyor.

Bakan Uraloğlu, İstanbul ve Ankara arasında süper hızlı tren projesine başladıklarını duyurdu. Bu proje, saatte 350 kilometre hıza sahip olacak ve 344 kilometrelik mesafeyi yaklaşık 80 dakikada geçecek. Uraloğlu’nun ifadesine göre, proje için bu yıl çalışmalara başlandı ve 2028 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Ayrıca bakan, Türkiye’nin uzay çalışmalarına da değindi ve 2024’te milli ve yerli bir uydunun uzaya fırlatılacağını açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul ve Ankara Arası Süper Hızlı Tren Projesiyle 80 Dakikaya İnecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!